Jet Sosyete 3. Sezon Analizi / Dizi Artık Sona mı Ermeli?

Jet Sosyete’nin üçüncü sezonu puhutv üzerinden yayınlanmaya başladı. İki bölümü yayınlanan dizinin kadrosunda epey değişim olduğu görülüyor. Eksilen oyuncuların yerini doldurabilmek için dizinin kurgusunda büyük farklılıklara gidilmiş.

Jet Sosyete 3. Sezon Fragman / Trailer İzle

Üçüncü Sezonla Birlikte Gelen Değişimler

Öncelikle gözlerimize inanamasak da dizinin ağır topu Yaşar Yüksel yani Safiye Yüksel’in eşi dizide yer almıyor. Çağlar Çorumlu’nun canlandırdığı karakter dizi senaryosunda Gündüz’le birlikte Bursa’ya yerleşmiştir ve dönüp dönmeyecekleri şu an için belirsiz.

Dizide yer almayan tek oyuncu değil Yaşar Yüksel. Dizide Melike ve Gündüz karakterleri de artık yok. Dizinin en önemli karakterlerinden olan Gündüz’ün yokluğu özellikle hissediliyor. Melike zaten daha önceden bir gel-git yaşamış ancak sonradan diziye devam etmişti.

Değişimler sadece oyuncu kadrosunda değil. Muhtemelen Yaşar ve Gündüz aynı zamanda Melike’nin yokluğunu doldurmak için Safiye’lerin villasına Talip ve annesi Şennur taşınıyorlar. Böylece villada Yıldız, nişanlısı Talip, Şennur Hanım ve Safiye birlikte yaşamaya başlıyorlar. Bu durumun geçici olduğu söylense de üçüncü sezonu böyle tamamlayacağımız kesin gibi… Açıkçası Safiye ve Şennur gibi iki zıt karakterin aynı evde yaşaması çok abes ve buna mantıklı bir sebep de gösterilmiyor. Şennur’ların evlerinin yıkılması çok basit bir kılıf olmuş taşınma olayına. Üstelik Safiye gibi bir annenin Talip ve kızı Yıldız’ın aynı evde yaşamalarına izin vermesi de çok eğreti duruyor. Zira Safiye her ne kadar Jet Sosyete’ye girmeye çalışan birisi olsa da geleneksel kalıplarda büyümüş birisi.

Jet Sosyete Artık Sona Erdi

Başlıktaki bu cümleyi kurmak benim için çok acı oldu. Avrupa Yakası, Yalan Dünya gibi dizilerin bir hayranı olarak büyük ümitler bağlamıştım Jet Sosyete’ye… Dizi en baştan beri kervan yolda düzelir mantığıyla hareket ediyordu ve bir türlü sağlam bir zemine oturmamıştı. Örneğin ilk bölümlerde önem verilmeye çalışılan ofis ortamına (Pelin ve Tony) sonraları neredeyse hiç yer verilmemişti. Şennur karakterinin bu kadar tutacağı belki hiç bilinmiyordu. Şennur önceleri Talip’in dükkanında görülüyordu sadece. Sonraları görülmeye başlanan Şennur’un evi ve orada yaşananlar gerçekten bir kenar mahalle görüntüsü verebiliyordu diziye… Jet Sosyete’nin dünyasından orta halli ya da daha düşük bir mahalleye geçiş yaşıyorduk (oysa şu an sadece birbirinin kopyası iki villa da geçmeye başladı olaylar). Ozan-İlayda arasındaki gel-gitler ve Melike-Ozan ilişkisinin iniş çıkışları iki sezon boyunca deyim yerindeyse kabak tadı vermişti.

Üçüncü sezonda diziyi alıp götüren ve (tüm handikaplarına rağmen) tutan karakterlerin yokluğu (Yaşar ve Gündüz) ve onlar yerine sağlam karakterlerin gelmemesi, ofisteki sahnelerin artık neredeyse zorlama bir iki sahne dışında tamamen bitmesi, Talip’in Ocakbaşı’nın görülmemesi, Şennur’un ev ortamının yok olması vb. etkenler diziyi tamamen canlılıktan uzaklaştırmış.

İlk iki bölüm görebildiğim kadarıyla bölümlük ilişkiler, anı kurtarma gayretleriyle dolu. Gülse Birsel gibi bir senarist bu bölümleri oturup bir gecede yazabilecek yeteneğe sahip. Ancak Jet Sosyete gerçekten de zorlama ilerleyen ve konu sıkıntısı çeken bir dizi kıvamına gelmiş. Bu söylerken gerçekten üzülüyorum… Dizinin buradan çevrilmesine, kurtarılmasına imkan bulunmuyor.

Tabi ki bizim gördüklerimizi rahatlıkla görebilecek durumdadır dizi yapımcıları… Ancak haddim olmadan şunu söylemek istiyorum: Bu diziyi devam ettirmeseniz ve özellikle Gülse Birsel’in kredisini boşa harcamasanız çok daha iyi olacak gibi. Zorlama ve bölümlük- anı kurtaran senaryolar, kişilikleri oturmayan karakterler, birbirinin kopyası ev ortamları ve diziye yerleştirilen reklamlarla bu işin yürümeyeceği belli oldu bile.

Jet Sosyete Halktan Koptu

Tüm bunların ötesinde beni çok ama çok inciten bir durum daha gözlemledim dizide. Dizi halktan koptu. Bir kere Gizem karakteri ortalama bir aile ortamında sıkça karşılaşılabilecek bir karakter değil. Hele hele üçüncü sezon ikinci bölümde artık tamamen toplumla alakası olmayan ve toplumsal değerlerimizden kopuk birisine dönüştü. Kıyafetleri, tavırları itici… Ne yaptığı belli olmayan, arkadaş ve iş ortamı bulunmayan Gizem karakterini Safiye’nin arkadaşlığı bile kurtaramıyor. Safiye zaten bağlamdan tamamen koptu ve menajerliğe soyundu. Oysaki bir onu o saf haliyle, jet sosyeteye uzak yalınlığıyla, herkesi pazara götürmesi, ev ekonomisi dersi vermesiyle sevmiştik. Şimdi karşımızda kişiliksiz, ne olduğu belirsiz bir Safiye var. Yıldız’ın ne yapacağı meçhul… Tüm gününü nerede geçiriyor? Kimle takılıyor? Talip’le evlilik hayatı yaşamaya mı başladı henüz nişanlıyken? Yıldız’ın nişanlılığı güzel senaryolar çıkarabilirdi ortaya ama onları aynı eve tıkmak bence senaristin elini kolunu bağlamış… Spor salonunda erkek tavlayan kişi koskoca İlayda Çikrikçioğlu olmamalıydı… İnanın daha pek çok şey yazılabilir. Ancak ben az önce yazdığım gibi dizinin buradan toparlanabileceğini sanmıyorum.

Karar tabi ki yapımcıların ancak kaliteli komedi dizilerine hasret bir izleyici olarak Jet Sosyete’de bir ümit ışığı göremiyorum artık.

Jet Sosyete 3. Sezon (2019) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Jet Sosyete 3. Sezon Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Puhutv platformunda yayınlanmıştır. Puhutv web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Jet Sosyete 3. Sezon Analizi / Dizi Artık Sona mı Ermeli?

  1. Çok güzel bir analiz yapmışsınız. Ben de Gülse Birsel hayranıyım. Ancak eski dizilerindeki ve Jet Sosyetenin ilk bölümlerindeki ince mizahı özlüyorum. Günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaşılan çarpıklıkları iyi gözlemleyen sayın Gülse Birsel birikimi ve esprili yönüyle bu olayları ince bir mizah anlayışı ile sunuyor, gecemize renk katan, bizi mutlu ettiği kadar düşündüren, ilginç ve , izlemek istediğimiz bölümlere imza atıyordu. Ancak espri düzeyi düştü. Olaylar basit şekilde veriliyor, konuşmaların düzeyi de düştü. Hele 5. bölümde Şennur’un takside Amerikan kremini isteme yolu ve gelişen olaylar, konuşmalar itici, zeka ürünü olmayan ve espri niteliği taşımayan kesitlerdi.
    Başta Gülse Birsel ve Cengiz Bozkurt olmak üzere oyuncular sevdiğimiz, değer verdiğimiz karakterler. Ancak Yaşar ve Gündüz karakterlerinin olmaması, Şennur tiplemesinin çok öne çıkması, Alara’nın ilginç kişiliğinin kaybolması Jet Sosyeteyi çekici, mizah içeren nitelikli bir dizi olmaktan çıkardı. Bu Nitelikte bir diziye ve Gülse Birsel mizahına gereksinim duyuyor ve özlüyoruz. Bunun için kadroya tekrar güçlü karakterlerin girmesi ve kişiliklerine uygun roller verilmesi hepimizi memnun edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir