Filmanalizi.NET

Film Analizinin Vazgeçilmez Merkezi!

Netflix’in Yeni Bir Korku Filmi: Eli

Eli, Netflix üzerinden 18 Ekim’de gösterime giren bir korku filmi. Eli, yaklaşık bir buçuk saat boyunca en baştan filmin son sahnesine kadar merak ve heyecan duygusunu canlı tutmayı başarabilen bir yapım. Tabi ki Hereditary (2018) ya da en azından İskelet Anahtarı (2005) kalitesinde bir yapım değil ancak genel olarak filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Eli film incelemesini 25. Kare Youtube kanalı üzerinde ya da filmanalizi.net sitesinde ele almak istediğim için bu yazıda filmden detaylara girmeden, spoiler vermeden kısaca bahsetmek istiyorum.

Filmin Konusu

Filmin ana karakteri 10-11 yaşlarında Eli adlı bir çocuk. Eli, içerisinde mikrop barındıran her şeyden kolaylıkla etkilenerek hasta olabiliyor. Hava, su, herhangi bir eşya ya da canlı ona mikrop bulaştırabilmekte ve Eli bunlarla temas ettiği anda kıpkırmızı kesilerek nefes almakta zorlanmaktadır. Anne ve babası onu bir çeşit deneysel tedaviler uygulayan bir doktora götürmeye karar verirler.

Gizemler Sarmalı

Filmin en çok hoşuma giden tarafı gizem unsurlarının bir sarmal gibi filmin sonuna kadar hep yenileri eklenerek devam etmesi. Bu tarz filmlerde bence seyircileri ekrana bağlayan onların heyecanlarını canlı tutan en önemli etken bilinmezlik – gizem unsurları. Eli, en başlarda bu bilinmezlikleri ve soru işaretlerini vermeye, seyircileri tahminlere zorlamaya başlıyor. Zihninizdeki soru işaretleri arttıkça artıyor. Bunlar son ana kadar devam ediyor ve film güzel bir finalle taçlandırılıyor.

Eli’nin finalinde cevabını anlamadığımız soruların yanıtları bir bir veriliyor ve senaryoda karanlık bir nokta bırakılmıyor. Ya da hemen hemen bırakılmıyor, diyelim.

Sonuç

Eli, Netflix’in başarılı filmlerinden bir tanesi olmuş. Yüksek beklentiler içerisine girmeden izlenirse gayet sürükleyici, başarılı ve güzel bir finalle sona eren bir yapım. Film bitince vaktinizi boşa harcadığınızı düşünmeyeceğinizi garanti edebilirim. Bazı sahneleri sizi gerçekten korkutmayı başarıyor. Senaryo seyircileri en azından birkaç kere ters köşe yapabilecek kadar iyi. İyi ve kötü kavramlarının birçok kez değiştiğine şahit oluyorsunuz. Çocuk oyuncunun (Charlie Shotwell) perfomansı da oldukça iyi ve gelecek vaat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir