Death Note (2006) – Ölüm Defteri Anime Analizi

Ölüm Defteri, anime klasikleri arasında yer alan bir yapım. Dur durak bilmeyen heyecanlı senaryosu, realizm ve sürrealizm akımlarını harmanlayan kurgusuyla izlenilmeyi hak eden bir anime. Bu yazında genel hatlarıyla Ölüm Defterini konuşalım.

Death Note (2006) – Ölüm Defteri Fragman / Trailer İzle

Ölüm Defteri Anime Konusu

Ölüm Defteri temelde bir lise öğrencisi olan Light Yagami’nin etrafında gelişen olayları anlatıyor. Çok zeki bir öğrenci olan Light Yagami, her zeki insan gibi etrafındaki dünyadan hoşnut değil ve onu değiştirme hayalleri kuruyor. Bir gün okul bahçesinde bulduğu bir defter onun yaşamını tamamen değiştirecektir. Bu defter Light Yagami’ye her istediği kişi hem de istediği şekilde öldürme gücü vermektedir.

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içeriyor.

(Animeyi seyretmeyenleri de düşünerek spoiler içeriğini sadece ilk iki bölümle sınırlı tutuyorum.)

Nedir Bu Ölüm Defteri?

Ölüm Defteri, ölüm meleği Ryuk’a ait. Ryuk, Shinigami bölgesi olarak adlandırılan diğer tarafta sıkıldığını söylüyor. Ölüm melekleri zamanlarının çoğunu uyumak ve kumar oynamakla geçiriyorlar. Ryuk bu durumdan ciddi anlamda sıkılıyor ve hayatına renk katmak için kendisi de bir tür kumar oynuyor. Kendisine ait Ölüm Defterini dünyaya bırakıyor ve bu defter Light Yagami’nin eline geçiyor.

Defterin en temel özelliği şu: Deftere ismi yazılan birisi kısa bir süre içerisinde ölüyor. Defter gerçek ve bunun hiçbir şakası yok. İsmi yazılan bir insanın kurtulma şansı bulunmuyor.

Light Yagami önce defterin bu gücüne inanmıyor. Defteri test etmek için defter sayfasına anaokulunda çocukları rehin alan bir suçlunun adını yazıyor. Light, suçlunun adını ve resmini televizyon canlı yayınından öğreniyor. Bir süre sonra gerçekten de suçlu ölüyor ve televizyonlar bunu flash haber olarak veriyorlar. Ancak Light bunun bir tesadüf olabileceğini düşünüyor ve bir başka test daha yapıyor. Bu kez gözlerinin önünde gerçekleşen bu ölümden sonra Light Yagami’nin defterin gerçekliğinden şüphesi kalmıyor.

Ölüm Defteri Kuralları

Ölüm Defterinin başında bir kullanma kılavuzu yer alıyor. Kılavuzda defterin çalışma şekli en ince detaylarına kadar anlatılıyor. Biz ilk bölümlerde defterin kurallarını adım adım öğreniyoruz. Bunlar bize toplu halde sunulmuyor. Bu incelemede sadece ilk iki bölüme ait spoiler vereceğim için defterin bu iki bölümde anlatılan kurallarından bahsedelim.

  1. Deftere ismi yazılan insanın ölmesi için onun tam adı yazılmalı. Adı eksik olursa ya da yanlış yazılırsa ölüm gerçekleşmez. Bunu mail adresi gibi düşünebiliriz. Bir harf bile yanlış olursa mail doğru adrese gidemez. Ölüm defterinin bu özelliği Light Yagami’nin çoğu zaman işini kolaylaştırsa da ilerde onu zorlayan bir kurala evrilecek. Çünkü Light Yagami’nin en büyük düşmanı olan L’in gerçek adını kimse bilmiyor.
  2. İsmi yazan kişi yazdığı kişinin yüzünü aklında canlandırmak zorunda… Aksi durumda ölüm gerçekleşmez. Yani Light Yagami rastgelen bir isim yazarak onun ölümünü sağlayamaz. Yazdığı isim tam olarak doğru olmalı ve aynı zamanda o kişinin yüzünü de doğru bir şekilde hatırlamalı ya da bilmeli. Bu kural aslında aynı ismi taşıyan kişileri korumak için getirilen bir önlem.
  3. Ölüm defteri ölüm nedenini de belirleyebilir. İsmi yazan kişinin ölüm nedeni yazmak için 40 saniyesi bulunuyor. Ölüm nedeni belirtilmezse ismi deftere yazılan kişi kalp krizi geçirerek ölüyor.
  4. Ölüm nedeni yazıldıktan sonra eğer istenirse ölüm detayları da yazılabilir. Bunu yazmak için verilen süre 6 dakika 40 saniye. Yani ölüm defteri sahibi eğer isterse çok vahşi ölümler tasarlayabilir. Ya da tam aksine huzurlu ölümler tasarlamak da onun elinde…
  5. Bu arada defterin sahibi olan ölüm meleğini sadece defter sahibi görebiliyor. Ancak deftere kazayla bile olsa dokunan herhangi bir kişi da ölüm meleğini görmeye başlıyor (s1b2 04:02).

Sonuç olarak bu muhteşem ve inanılmaz gücü eline alan Light Yagami kaçınılmaz olarak güç sarhoşluğuna yakalanıyor. Önceleri onu başkalarını öldürmeye hakkım var mı, diye kendisini sorgularken görüyoruz. Acan Light kısa süre içerisinde kendi vicdanını rahatlamak yolunu buluyor. Ona  göre dünya çürüyordu ve bu çürümeyi gerçekleştirenler ölmeyi hak ediyordu.

Sonrasında Light Yagami, kendince ölümü hak eden isimleri Ölüm Meleğini bile şaşırtacak bir hızda deftere yazmaya başlıyor.

Ölümler arttıkça kimsenin tanımadığı bu katil için sosyal medya hesapları açılmaya ve fanlar oluşmaya başlıyor. Çünkü ölenlerin hepsi azılı suçlu ya da katil insanlar. Dolayısıyla suç işlemeyen kimseler bu ölümlerden korkmuyorlar. Sosyal medyada Layto’ya KİRA ismi veriliyor.

Light Yagami’nin Zeki Düşmanı L

Bir hafta içerisinde tam 52 kişinin kalp krizi geçirerek ölmesi polislere bu ölümlerde ters bir şeyler olduğunu düşündürüyor. Sıradan polislerin bu olayı çözemeyeceği bilindiği için olaya efsanevi bir isim atanıyor. L’in gerçek adını ve yaşadığı yeri hiç kimse bilmiyor. Polislerin hiçbirisi onu tanımıyor. Hatta onunla nasıl iletişim kurulacağını bile bilmiyorlar. L aldığı davaların hiçbirisini çözümsüz bırakmıyor. Muhteşem ve kıvrak bir zekaya sahip olan L ikinci bölümde Layto’yu çok zekice hazırlanmış bir tuzağa çekmeyi başaracak bile.

L’i görebilen ve onunla temas kurabilen sadece bir kişi var: Watari…

Sonraki bölümlerde iki muhteşem zekanın mücadelesini seyrediyoruz. Bu mücadele o kadar muhteşem ki gerçekten çoğu filmde bulamayacağını bir heyecan fırtınası yaşatıyor. L’in gerçek ismini hiç kimse bilmiyor bu yüzden ölüm defteriyle öldürülmesi imkansız. Ancak henüz ilk bölümlerden fark edileceği üzere Light Yagami de inanılmaz zeki birisi. L adım adım kendisine yaklaşırken o da boş durmayacak ve L’in kimliğini belirlemek için akla ziyan tuzaklar kuracak.

Eğer bu güne kadar hiç anime izlememişseniz Ölüm Defteri animelerin muhteşem dünyasına adım atmanız için kaçırmamanız gereken bir fırsat.

Ölüm Defteri (2006) Animesi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Death Note Animesi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir