Kıyamete Hazırlık mı? / Nedir Bu CORONA VİRÜSÜ?

Bilindiği üzere kıyamet senaryoları işlenen pek çok filmde örneğin yakında zamanda çekilmiş ve Sandra Bullock’un baş rol oynadığı Bird Box’da birden bire ortaya çıkan virüsler insanlığın neredeyse sonunu hazırlamaktadır.

Ancak bu tarz filmlerde genel olarak bu virüsleri ortaya çıkaranların çılgın bilim adamları ve onların arkasındaki zengin iş adamları olduğu ortaya çıkıyor. Kimi insanlıktan nefret ettiği için, kimi nüfus yoğunluğunu azaltmak için kimiyse kazayla bu virüslerin ortaya çıkmasına neden oluyorlar.

Çin’de ortaya çıktığı söylenen ve insanlar arasında hızla yayılmaya ve can almaya başlayan Corona virüsü işte bana bu senaryoları hatırlattı. Acaba birileri bu virüsü laboratuvar ortamında üretti ve aynı zamanda panzehirini de bulduktan sonra Çin’de serbest mi bıraktı? Corona virüsü yapay bir virüs olabilir mi? Dünya nüfusunun fazla olduğunu düşünen bazı çılgınların ürettiği bir virüs olabilir mi?

Bunların çılgınca sorular veya gereksiz teoriler olduğunu düşünebilirsiniz ancak insan zekasını ve hırsını hafife almamak gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi de virüsle ilgili bazı önemli bilgileri vererek yazıyı sonlandıralım.

Nedir Bu Corona Virüsü?

Corona virüsleri aslında hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür ve insanlarda görülmez. Ancak nadiren de olsa bazı durumlarda bu virüslerin zoontik olduğu söylenmektedir. Bu ifade bu virüsün çok nadir de olsa insanlara da geçebileceği anlamına geliyor. Corona virüsleri arasında MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen türler bulunmaktadır.

Virüsün Belirtileri Nedir?

Corona virüsünün semptomları arasında şunlar bulunuyor: Aniden başlayan burun akıntısı, öksürükle birlikte boğaz ağrısı, baş ağrısı, birkaç gün kesintisiz sürecek ateş. Corona virüsünün bağışıklık sistemi zayıf olanlar üzerinde ayrıca yaşlılar ve küçüklerde zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına sebep olma olasılığı da bulunuyor.

Virüs Nasıl Yayılıyor?

İnsanların hayvanlarla fiziksel teması yoluyla geçebildiği gibi insandan insana geçiş de yapabiliyor. Virüsü taşıyan birisinin salgısıyla diğer insanlara bulaşabiliyor.

Virüsün Tedavisi Var mı?

Kesin bir tedavisi bulunmuyor. Genel olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici tedavisi uygulanıyor. Septomların kendi kendisine geçmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir