Luna Lera: Cadılık Temalı Bir İtalyan Dizisi

Luna Nera, Netflix’te yayınlanmaya başlanan bir İtalya dizisi. 17. yüzyılda geçen bu fantastik dizi bilindik bir konuyu işliyor: Cadılar ve onları avlamaya çalışan iktidar sahipleri… Dizinin ilk sezonu toplamda 6 bölüm ve bölümlerin uzunluğu ortalama olarak 40-50 dakika arasında değişiyor. Dizinin resmi açıklamasında konuya değinirken sadece şu ifadeler kullanılmış: “17. Yüzyıl İtalya’sında bir grup kadının büyücü olduğundan şüpheleniliyor.” Ben bu yazıda hem konuyu biraz daha açayım hem de dizinin artı ve eksilerinden bahsedeyim.

Dizinin Konusu

Az önce belirttiğim gibi dizi temelde kimliklerini gizlemeye çalışan cadılar ve onların zararlı olduğunu düşünerek peşlerine düşen iktidar sahiplerini anlatıyor. Eğer seyrettiyseniz Salem (2014-2017) adlı diziyle aynı paralelde ilerlediğini söyleyebilirim. Tabi ki Salem kalitesinde bir yapımla karşı karşıya olmadığımızı da hemen belirteyim.

Ade, ninesiyle yaşayan genç bir kızdır. Ade, bir gün bir kadının doğumuna yardım ettikleri sırada bebeğin henüz doğmadan önce öldüğünü hissediyor. Kadın onun bu kehanetinden ürküyor ve onların cadı olduğunu söylüyor. Sonrasında cadılardan nefret eden ve kiliseyle beraber hareket eden cadı avcıları onların peşine düşünüyor. Sonrasında olaylar kaçma, kovalama, saklanma, büyü, cadılık, kilise, Roma, ihanet, aşk gibi temalarla devam ediyor.

Sonuç

Bence dizinin en büyük artısı dönemin atmosferini başarıyla yansıtması. Bu başarıda dizide kullanılan kostümlerle birlikte Avrupa’nın titizlikle koruduğu tarihi yapıların kullanılmasının etkisi de göz ardı edilmemeli. Yapım bazen durağan olabiliyor ama bazen de bunun tam tersi oldukça heyecanlı bir hale evrilebiliyor. Belli sahnelerde başarıyla kullanılan müzikleri çok beğendim. Beklenmedik olaylar sıkça yer aldığı için dizinin pek çok kez seyircileri şaşırtmayı başardığını söyleyebilirim. Dizide beklenmedik anlarda tahmin edilemeyecek gelişmeler yaşanabiliyor.

Özel efektler nadiren kullanılıyor. Bu sahnelerin bazılarında acemilik hissedilirken bazı sahnelerde görülen özel efektlerin kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Dizi kostümleri bence çok başarılı. Özellikle cadı avcılarının giysilerini çok beğendim.

Dizinin eksileri şunlar: Öncelikle bu tarz dizileri seven-takip eden izleyiciler için hiçbir orijinal yönü bulunmuyor. Buna dizi finalinde yaşananları da dahil edebilirim. Tabi ki dizide beklenmedik ve şok edici gelişmeler yaşanabiliyor ama bu tarz cadı dizilerini düşündüğümüzde bunların bir kısmı sürpriz olmaktan çıkıyor (Spoiler olmaması için örnek veremiyorum ne yazık ki…). Bütçesinin düşüklüğü sahnelerine yansıyor. Dizi çok daha ihtişamlı çok daha kaliteli bir atmosferde çekilebilirdi. Tarihi mekanların varlığı bile bazen diziyi kurtarmıyor.

Tavsiye ediyor muyum? Bu tarz dizilere merakınız varsa dizinin seyredilebilecek kalitede olduğunu söyleyebilirim. Üst düzey bir yapım değil ama kötü de diyemiyorum. Ancak Salem mi Luna Nera mı diye sorarsanız bu sorunun sorulmasının bile abes olduğunu söyleyebilirim.

IMDB Puanı: 6,1

filmanalizi.net puanı: 6,0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.