Netflix’ten Norveç’te Geçen Fantastik Bir Dizi: Ragnarok

Ragnarok; Netflix’in yeni fantastik dizilerinden bir tanesi. Dizi Hollanda ve Danimarka ortak yapımı ve dizinin dili Norveççe… İlk sezonunda 6 bölüm bulunan dizinin bölümlerinin uzunluğu ortalama olarak 40-45 dk. arasında değişiyor. Bu yazı yazılırken dizinin 2000 civarında kullanıcının oyu sonucu oluşan IMDB puanı 7,6’ydı. Oylama sayısı arttıkça puanın aşağılara doğru gerileyeceğini düşünüyorum. Dizi puanı 6,5- 7 aralığında olacaktır, diye düşünüyorum.

Ben dizinin tüm bölümlerini seyrettim. Spoiler vermeye çalışarak dizi konusu hakkında şunları söyleyebilirim. Dizinin hemen başında dizinin adı olan Ragnarok hakkında şu açıklamalara yer veriliyor: Norveç mitolojisinde dünyanın sonunu tanımlayan bir kelime… Mitolojiye göre Ragnarok doğal felaketlerle başlar ve tanrılarla devler arasındaki savaşla sona erer. Daha sonra lise öğretmeninin anlattığı derste bu mitolojideki sembollerin neleri temsil ettiğini öğreniyoruz ama şu an spoiler olmaması için buna değinmiyorum. Sadece şu kadarını söyleyebilirim: Dizi boyunca lise dersinde  mitoloji olarak anlatılan olayların aslında gerçek olduğunu öğreniyoruz.

Dizi küçük bir Norveç kasabasında geçiyor ve olayların merkezinde Magne adındaki liseli bir genç bulunuyor. Bu gencin fiziksel bazı rahatsızlıkları bulunuyor; ancak o göründüğünden çok daha fazlası… Magne ailesiyle birlikte çocukluğunu geçirdiği bu kasabaya dönüyor. Ancak Magne kasabaya adım atar atmaz tuhaf olaylar yaşanmaya başlıyor. Aslında kasabada oldukça karanlık güçler bulunuyor ve Magne’nin gelişi bazı dengeleri altüst ediyor.

Sonuç

Dizi konu olarak gayet sağlam ve güzel; ancak sinematik dil olarak ve kurgusal yönden üst kalite bir yapım değil. Burada detay vermesem de Dark dizisinden bazı yönlerden etkilendiği çok belli oluyor. Konusu çok fantastik olsa da kurgusal olarak bekleneni vermekten uzak bir yapım. Dizinin ilk üç bölümünden sonrası ilk bölümlere göre çok daha ilginç ve sürükleyici.

Ragnarok işlediği konuyu aceleye getirmeden adım adım anlatan bir yapım.  Olağanüstülüklerle dolu bir senaryosu bulunuyor. Diziyi Tavsiye eder miyim? Eğer bol efektli, heyecan dozu yüksek ve yüksek bütçeli bir yapım arıyorsanız diziyi tavsiye etmem. Ancak fantastik kurgulara merakınız varsa, çok aceleye getirilmeden biraz yavaş ilerleyen ancak sağlam bir yapım seyretmek isterseniz o zaman Ragnarok’a birkaç bölüm şans verebilirsiniz. Sonrasına zaten kendiniz karar verirsiniz.

Ragnarok dizinin detaylı incelemesi 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.