Sex Education: Dozu Fazla Kaçmış Cinsellik mi Yoksa Geleceğimiz mi?

Sex Education (Cinsel Eğitim) Netflix’in gençlik dizilerinden bir tanesi. İlk iki sezonu yayınlanan İngiltere yapımı bu dizi toplamda 16 bölümden oluşuyor. Bölümlerin uzunluğu ortalama 50 dakika.

Dizinin Konusu

Dizi İngiltere gençliğinin sorunlarına odaklanıyor ve bir lisede geçiyor. Öğrenciler ortalama 15-16 yaşlarındalar ve ergenlik çağındaki çoğu genç gibi tek düşündükleri şey cinsellik ve seks. Hayatları, ilişkileri, arkadaşlıkları, kavgaları, sevgileri, bağlılıkları… her şey ama her şey cinsellik üzerinde dönüyor. Bu nedenle dizinin konusu, liseli gençlerin cinsel hayatı dersek abartı yapmamış oluyoruz. Bu arada dizinin kurgusu her ne kadar lise dönemi gençliği üzerinden işlense de yapımın +18 olduğunu söyleyebiliriz.

Biraz daha özele inersek dizinin konusundan şöyle bahsedebilirim: Hannibal dizisinden de hatırladığımız Gillian Anderson (Jean) bir seks terapistini canlandırıyor. Jean hem cinsellik üzerine kitaplar yazıyor hem de evinde cinsel sorunlarla alakalı seanslar-eğitimler veriyor. Oğlu Otis bir lise öğrencisi. Annesinden (ve sonradan tanışacağımız babasından) farkında olmadan etkilenen Otis bir süre sonra yaşıtlarının üzerinde bir cinsel bilgiye sahip olduğunu fark ediyor. Bu bilgisini okulda para karşılığında danışmanlık yapmak için kullanmaya başlıyor. Ona bu fikri okulun en radikal, en sıradışı ve en zeki öğrencilerinden birisi olan Maeve veriyor.

Dizi İngiltere’de Geçiyor

Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Dizi İngiltere’de geçiyor. Batıda ve özellikle İngiltere gibi bir ülkede cinsel tabuların çok erken yaşlarda yıkıldığını biliyoruz. Bu anlamda dizide gerçekleşen çoğu olay bizim gibi (bence) büyük oranda Doğu kültürünün etkisinde kalan toplumlar için inanılmaz ve sıra dışı olarak nitelenebilir. Birkaç örnek vereyim.

Jean, evine gelen tamirciden (Jakob) çok etkileniyor ve onunla cinsel birliktelik yaşamaya başlıyor. Jakob bir süre sonra Jean ve Otis’in birlikte yaşadığı eve taşınıyor. Ancak Jean kısa süreli ilişkiler yaşayan birisi. Oğlu Otis ona “Anne sen kısa süreli cinsel partner arayan birisin. O adamla yapamazsın” mealinde tavsiyeler veriyor. Çünkü adam Jean’in aksine uzun süreli ilişki arayan birisi. Bu arada bu ikilinin çocukları Otis ve Ola da (Ola, Jakob’un kızı) cinsel birliktelik yaşıyorlar.

Okulun en karizma ve en popüler öğrencilerinden olan Jackson’un iki tane annesi bulunuyor. Bu nasıl olabilir derseniz şöyle anlatayım: Jackson’un gerçek annesi bir lezbiyen ve başka bir kadınla resmi olarak evli. Jackson her ikisi de anne diye hitap ediyor.

Okuldaki sevimli öğretmenlerden birisi olan Mr. Hendricks bir süre sonra Otis’in öğrencilere cinsel tavsiyeler verdiğini öğreniyor. Otis, Mr. Hendricks’in öğrencisi… Mr. Hendricks ona partneriyle yaşadığı cinsel sorunu anlatıyor ve ondan tavsiye alıyor. Evet, lise öğretmeni, 16 yaşındaki öğrencisinden cinsel terapi veya tavsiye alıyor. Daha da garip olan onun bu sorunu yaşadığı cinsel partnerinin bir başka öğretmen olması…

Bunlar gibi onlarca hatta yüzlerce örnek yazılabilir çünkü bu tarz ilişkiler ağı her bölümde yaşanıyor ve bunlar zaten dizinin kurgusunu oluşturuyorlar. 

Eşcinsel İlişkiler

Dizide en çok dikkat çeken nokta eşcinsel ilişkiler. Gay ve lezbiyen ilişkiler okulda o kadar çok yaşanıyor ve o kadar normal karşılanıyor ki diziyi izlerken bir süre sonra bunun abartıldığını bile düşünmeye başlayabiliyorsunuz. Ben “Netflix eşcinsel ilişkiyi özendiriyor…” diyenler tarafında değilim. Neden mi? Öncelikle eşcinselliğin (cinsellik değil eşcinsellikten söz ediyorum) özentiyle gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Özellikle çeşitli Youtube kanallarında bu tarz eğilimlere sahip kişilerle yapılan konuşmaları dinlediğimizde hepsinin ortak bir özelliği olduğu görülüyor: Bu eğilimi doğuştan getirmeleri ve sonradan farkına varmaları… Yani hiç birisi “Ben bir eşcinsel gördüm ve ona özendim” demiyor. Böyle bir şey yok zaten. İkinci olarak ülkemizde ve Doğu toplumlarında dizideki kadar açıktan olmasa da bu tarz eğilimleri olan kişiler bunları eğer ortam bulurlarsa yaşıyorlar zaten. Görsel medyada gördükleri eşcinsel ilişkilerden etkilendikleri için değil yaşamak istedikleri için yaşıyorlar. Eşcinsel eğilime sahip olmayan kişiler bu dizilerden etkilenmezler. Bu konuyu burada keserek diziye dönüyorum.

Başta söylediğim gibi dizide lezbiyen ve gay ilişkilerine neredeyse normal cinsellikten çok daha fazla yer verilmiş. Otis’ın kız arkadaşı Ola bir süre sonra kızlardan hoşlandığını fark ediyor. Okul müdürünün hırçın ve asi oğlu Adam ileriki bölümlerde hiç ama hiç beklenmedik bir şekilde o ana kadar sürekli aşağıladığı ve ezdiği Eric’le cinsel birliktelik yaşıyor. Bu durum gay olduğunu açıkça söyleyen Erik’i bile şaşırtıyor. Sonrasında okula yeni gelen Rahim isimli öğrenci o kadar yakışıklı ki okulun  kendini beğenmiş güzeli Ruby bile onun peşine düşüyor. Ancak Rahim hiçbir kıza yüz vermiyor. Bir süre sonra onun da gay olduğu ve Eric’e ilgi duyduğu ortaya çıkıyor. Yani iki farklı gay çocuk (Adam ve Rahim) bir başka gayin (Eric) peşinde koşuyorlar. Daha da ilginç olanı Eric’in her ikisiyle de hem cinsel hem de duygusal birliktelik yaşaması ancak sonrasında içlerinden birisini seçmesi…

Sonuç

Sanırım dizinin ne tür bir formata sahip olduğunu anladınız. Zaten +18 olduğunu en başta söylemiştim. Eğer cinselliğin ana tema olarak işlendiği bu dizi konu olarak ilginizi çekiyorsa yapımın çok sürekleyici ve etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Bence dizi toplumsal evrimde üst basamaklara tırmanan her toplumun yaşayacağı sorunları anlatıyor. Sex Education, farklı bir toplumsal yapıyı ve doğu toplumlarının eğer evrimsel gelişimlerini altlara değil de üstlere doğru sürdürebilirse yaklaşık 50 yıl sonra sıklıkla yüzleşeceği sorunları kitabın ortasından lafı hiç eğip bükmeden anlatan bir dizi. Yoğun cinsellik ve eşcinsel ilişkilerin fazlalığı sizi rahatsız etmezse batı toplumlarının nasıl zihinsel bir altyapıya sahip olduklarını ilk elden harika bir tarzda anlatan bu sürükleyici diziyi kaçırmayın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir