Vampir Savaşlarına Sağlam Bir Başlangıç: V Wars

V Wars, Netflix’in son bombalarından bir tanesi. Ele aldığı konuyu hiç aceleye getirmeden tadını çıkararak ve her açıdan kaliteli bir şekilde işliyor. Ben diziyi seyretmeden önce yapım hakkında hiçbir ön bilgi okumadım.  Üç bölüm seyrettikten sonra internete göz attığımda yapımın çizgi roman temelli bir dizi olduğunu öğrendim. Sanırım dizinin bu kadar iyi olma nedenlerinden birisi de buydu. Karakterlerin ve genel anlamda hikayenin arka planı çok sağlam.

Şimdi dizinin mantığının iyi anlaşılabilmesi için konusuna biraz genişçe de olsa değinelim.

Dizinin Konusu

Dr. Luther Swann isimli bir bilim adamı ilk bölümün hemen başında buzulların erimekte olduğundan bahsediyor. Aynen Steven Spielberg’ün Jurassic Park serisinde anlatıldığı üzere buzulların içerisinde milyonlarca yıl önceye ait virüsler ve bakteriler saklanabileceğinden bahsediyor. Buzullar iklim değişimine bağlı olarak çözülüyorlar. İnsan bedeni bu tarih öncesi virüslere karşı savunmasız durumda.

Dr. Luther’a göre insanların sonunu getiren şey nükleer savaşlar ve uzaydan başımıza düşecek asteroitler olmayacak. Ona göre insanlığın sonu buzulların içerisinden çözülen ve insan bedenine yerleşen virüsler tarafından getirilecek.

Bu sırada Arktik Araştırma İstasyonunda görevli bir doktorla iletişim tamamen kesiliyor. Onu dizinin başında buzulların içerisinde kendisine ateş edip öldürürken görmüştük. Dr. Luther’dan oraya gitmesi ve merkezi kontrol etmesi isteniyor. Bu arada orada bulunan doktor son konuşmasında buzullarda yeni bir şey bulduğunu ve bunu Dr. Luther’la paylaşmak istediğini söylemiştir.

Doktor en yakın arkadaşını (Mike) alarak oraya gidiyor. Merkeze ulaştıklarında kapının açık olduğunu ve içeride hiç kimse olmadığını görüyorlar. Ancak yerde bulunan ve cam koruması parçalanmış bir malzeme büyük olasılıkla içerisinde bulunan virüsü çoktan havaya karıştırmıştır bile. Doktor ve arkadaşı Mike merkeze girdikleri anda havada bulunan bu virüsü farkında olmadan solumuş oluyorlar.

Mike’in Geçirdiği Değişim

Dr. Luther ve Mike geri döndüklerinde korunaklı bir yerde gözetim altında kalıyorlar. Günlerce kendilerine çeşitli testler uygulanıyor ama sonuçta hiçbir kötü virüse rastlanmıyor. Orada çıkacakları gün Mike değişime uğramaya başlıyor. Kendisine getirilen yemeğin kokusunu çok uzaktan bile olsa alabiliyor ve refleksleri inanılmaz derecede hızlanıyor. Günlerdir yediği yemeği beğenmiyor ve yemek istemiyor. Ancak bu değişimler kimsenin dikkatini çekmiyor (doktor fark ediyor ama önemsemiyor) ve ikili oradan çıkarak normal hayatlarına dönüyorlar.

Ama zamanla Mike ikincil bir kişiliğe bürünüyor. Tam bu sırada çevrede çeşitli cinayetler işlenme başlıyor. Kurbanların kanları içilmekte ve vahşice öldürülmektedir. Mike fiziksel olarak ileri derecede güçlenmiştir. Onun ilerde kurşun yaralarından etkilenmediği, kelepçeleri kolayca kırabildiğini göreceğiz. Fiziksel olarak güçlenmenin yanında Mike artık kana susayan bir yaratığa dönüşmüştür. İnsanların damarlarındaki kan onu çekmektedir. Bu değişim sırasında Mike’in dişleri, vücudu ve benliği bir dönüşüm geçirmekte ve o tam bir vampire dönüşmektedir.

Sonuç

V Wars, Netflix’te yayınlanan sağlam dizilerden bir tanesi. Adım adım yükselen gerilim ve özel efektleri çok başarılı. Eğer fantastik dizilerden hoşlanıyorsanız kaçırmamanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir