Dark 2. Sezon 1. Bölüm (Başlangıç ve Bitişler) Analizi

Bölüm hiç beklemediğimiz sürpriz bir açılışla başlıyor. Zamanlar arası geçiş imkanı sağlayan mağaranın içerisinde çalışan iki kişi görüyoruz. Konuşmalarından ve hareketlerinden anladığımız kadarıyla mağaranın içerisinde yer alacak geçit için kazı yaptıkları anlaşılıyor. Mağarada çalışan bu iki kişiden birisi diğerine göre epey genç. Genç olanı, diğerinin sarf ettiği sözlere dayanarak “Adam haklıymış. Sen inancını yitirmişsin…” diyor. Böylece ilerde adını sıkça duyacağımız çok gizemli bir karakterin adını ilk kez duymuş oluyoruz: Adam!

Dark Dizisi 2. Sezon 1. Bölüm (Başlangıç ve Bitişler) Fragman / Trailer İzle

Aralarında geçen konuşmada Adam adlı bu kişinin genç olanı himayesine aldığını ve ona Noah adını verdiğini öğreniyoruz. Evet, mağarada kazı yapan bu iki kişiden birisi geleceğin gizemli karakteri Noah… Noah, inancını yitirdiğini düşündüğü diğer kişiyi hiç acımadan öldürüyor. Noah onu öldürmeden aralarında geçen konuşmada bir tür kehanetten bahsediyorlar. Bu kehanetin ayrıntılarını şu an bilemiyoruz. Bu arada ekranda olayın yaşandığı tarihi görüyoruz: 21 Haziran 1921

Gelecekteki Elisabeth Doppler – Charlotte’nin kızı

Jonas, gelecekte bir harabeye dönmüş evinde uyanıyor. Alt kata indiğinde takvimde 27 Haziran tarihine bir işaret konulduğunu görüyor. Bu işareti kimin ve hangi nedenle koyduğunu bölüm finalinde göreceğiz. Jonas daha sonra etrafı geziyor. Tüm şehir sanki nükleer bir savaştan çıkmış gibi yıkık dökük bir görüntüye sahip. Bu arada Jonas saklanmak için daha önce gördüğümüz sığınağı kullanıyor.

Jonas’ın sığınakta dinlediği bir teyp kasetinde Claudia Tiedemann’ın sesini duyuyoruz. Claudia bu ses kaydında “27 Haziran 2020’de kopan kıyametten kurtulan birkaç kişiden birisiyim.” demektedir. Eğer ses doğruyu söylüyorsa bu tarihte bir tür felaketin yaşandığı anlaşılıyor. Claudia, felakete neyin sebep olduğunun hala bilinmediğini de aktarıyor. Claudia bu ses kaydını kıyametten üç ay sonra yapmış yani Eylül 2020’de…

II. sezon boyunca ekranda çeşitli zamanlarda geriye doğru sayan bir sayaç göreceğiz. Bu sayaçların ilkini bu bölümde görüyoruz: 21 HAZİRAN 2020-  KIYAMETE 6 GÜN KALA

Hannah, kocasının intiharı ve sevgilisi Ulrich’ın kayboluşunun şokunu atlatamadan bir de oğlu Jonas kaybolunca adeta travma yaşamaktadır. Onu evinde tek başına sessizce otururken görüyoruz.

1950’lerde tutuklanan Ulrich 1980’lerde akıl hastanesindeyken görülüyor.

Bölümün önemli bir gelişmesi Regina Tiedemann’ın kanser hastalığının ilerlediğini görmemiz. Regina’nın saçları bile dökülmüştür ve kendisi perişan bir haldedir. Bu arada her ne kadar karanlık bir kişi olsa da kocası Aleksander onu asla yalnız bırakmamakta ve desteklemektedir.

II. sezonda sıkça göreceğimiz bir diğer karakter olan Clausen da bu bölümde ortaya çıkmaktadır. Clausen, Winden görev kuvvetinin amiri olduğunu söylemektedir. Onun Winden’daki kayıp vakalarını araştırmak için görevlendirildiğini anlıyoruz.

Clausen – Winden’daki olayları araştırmaya gelen görevli

Kocası kaybolduktan sonra adeta çılgına dönen Katharina Nielsen mağaranın içerisinde henüz bir şey keşfedemese de onu araştırmaya devam etmektedir.

Jonas, gelecekte nükleer santralin olduğu bölgeye gider. Santral patlamış ve etrafına çok yüksek duvarlar yapılmıştır. Jonas etrafı gezerken Winden’da yaşayan pek çok kişinin mezarını görür. Buna sevgilisi Martha da dahildir. Martha’nın ölüm tarihi de 27 Haziran 2020 olarak görülmektedir.

Martha ve Bartosz’un birbirlerinden ayrıldıklarını görüyoruz. Birbirlerini anlamadıkları ve özellikle Bartosz’un oldukça bencilce davrandığını söyleyebiliriz. Bu ikili ayrıldıktan hemen sonra Bartosz’ın telefonuna bilinmeyen bir numaradan mesaj geliyor. Mesajı gönderen kişi Noah’dır. Notta sadece BU AKŞAM yazılıdır. Akşam buluştuklarında Noah onu mağaranın içerisine sokar. Nereye gittikleri şu an için bir gizem.

Aleksander, nükleer santralin 6 gün sonra kapanacağını çalışanlarına duyurur.

Hannah perişan bir haldeyken hatta elindeki silahı kendine doğrultmuşken kapıdan Jonas’ın gelecekteki hali girer. Hannah onu tanımasa da anlattıklarından sonra onun oğlu olduğunu anlar.

Bu arada 1921 yılındaki genç Jonas’ı eğiten ve yol gösteren kişinin Noah olduğunu görüyoruz. Noah aklı karışık halde olan kendisine yol göstermektedir. Bu arada onların Adam’a inandıklarını ve onun izinden gittiklerini anlıyoruz.

Gelecekte dolaşmaya devam eden genç Jonas idam edilmek üzere olan birisini görür. Bu kişinin idam gerektirecek suç yasaklı bölgeye yani santral bölgesine girmesidir. Burada toplanan insanların lideri konuşamayan ve el işaretleriyle kendisini ifade eden Elisabeth Doppler’dır (Charlotte’nin kızı)…

Bölümde not edilmesi gereken bir diğer gelişme tek gözü kapalı polisin (Torben Wöller) şehrin dışında bir karavanda yaşayan travestinin kardeşi çıkması.

Peter, benim saatçi olarak nitelediğim ve zaman makinesini yapan gözlüklü elamanın (H. G. Tannhaus) kitapları arasında çıkan ve 1921 yılına ait fotoğrafta Noah’ı görür. Bu bilgiyi karısı Charlotte ile paylaşır. Her ikisi de bu duruma bir anlam veremez.

Gelecekteki Jonas bölümün sonunda yasaklı bölgeye yani nükleer santralin içerisine girer. Orada havada asılı duran tuhaf bir madde görür. Bu maddenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını daha sonra anlayacağız.

Dark 2.Sezon 1.Bölüm (2018) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 2.Sezon Başlangıç ve Bitişler Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.