Terminator: 6 Kara Kader (2019) – Dark Fate Spoilersız Film Analizi

Bu yazıda uzun zamandır merakla beklediğimiz Terminatör Dark Fate üzerine konuşalım. Filmi henüz seyretmeyenler için not: Yazıda spoiler yer almıyor. Filmi izleyenler için Terminator: 6 Kara Kader Film Analizi (Detaylı) yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Terminator: 6 Kara Kader (2019) – Terminator: 6 Dark Fate Fragman / Trailer İzle

Film Terminatör 2’nin Devamı

Bence en başta şunu söylemek gerekiyor: James Cameron gerçekten söylediğini yapmış ve filmi 1991 yapımı Terminator 2 Kıyamet Günü’nün kaldığı yerden devam ettirmiş. James Cameron’ın daha önceden belirttiği gibi diğer devam filmleri kelimenin tam anlamıyla yok sayılmış.

29 Ağustos 1997’de gerçekleşecek kıyamet fragmanlarda da gördüğümüz üzere engellenmiş. Sara’nın Skynet’e karşı bir zafer kazandığını söyleyebiliriz. Yine fragmanlarda olduğu için söylüyorum; kıyametin engellenmesi tamamen yeni bir geleceğin oluşmasına neden olmuş. Bu duruma nevi kelebek etkisi diyebiliriz… Ya da aynen Geleceğe Dönüş filmlerinde olduğu gibi geçmişte yapılan küçük değişimler zamansal kırılmalar meydana getiriyor ve gelecek yeniden şekilleniyor.

Senaryoda Köklü Değişimler Yapılmış

Spoiler vermemek için minik eleştirilerimi bu yazıda belirtmiyorum ama bence senaryo yazılırken çok cesur adımlar atılmış. Filmde özellikle terminatörler konusunda gerçekten radikal diyebileceğimiz çok köklü değişimler var. Eğer bu değişimleri ilk iki filmin senaristi değil de başka birisi yapsaydı senaryoya bu kadar iyi yedirilemezdi ve çok sırıtırdı. Tabi diğer taraftan filmde içimize sinmeyen durumlar da yok değil…

Dark Fate’de eleştirdiğim noktalar olsa da filmi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Aksiyon sahnelerinin ve terminatörlerin dövüş sahnelerinin seyir zevki gerçekten yüksek. Bence filmi eleştirenleri çok fazla dikkate almayın. Yapımın eksi yönleri de var tabi ki ama artıları daha fazla. Tamamen farklı bir dünya oluşturulup her şey alt üst edilmemiş. Önceki terminatör filmlerine bağlı kalınarak yeni, farklı ve cesur eklemeler yapılmış.

İlk iki Terminatör filminin ağırlığı, etkisi ve muhteşemliği bu filmde yok. Tabi bu sadece filmin ya yapımcıların suçu değil. Terminatör serilerinin tüm hikayesini bildiğimiz için çoğu şey artık bize orijinal gelmiyor. Skynet çok büyük bir bilinmez ve gizemdi ama şimdi onu duyduğumuzda bize sıradan bir sistemin adı gibi geliyor. Terminatörlerin sıvı metala dönüşebilmesi 90’larda muhteşem bir detayken şimdi bizi öyle çok etkilemeyi başaramıyor.

Yeni Nesil Terminatörler

Fragmanda gördüğümüz üzere Dani’yi avlamaya çalışan yeni nesil bir Terminatör var. Ben bu terminatörü beğendim. Çok hızlı, çok sinsi ve çok etkileyici… Önceki serilerde gördüğümüz buz gibi ve soğuk terminatör kalıplarını yerle bir eden bir ölüm makinesi…

Fragmanda gördüğümüz üzere içinde iskeleti andıran metal bir yapısı bulunuyor. Onu çok daha korkunç bir ölüm makinesine dönüştüren özelliklerden birisi bu. Gerektiği zaman iki beden dönüşebiliyorlar ve birbirlerinden tamamen bağımsız hareket edebiliyorlar. Örneğin birisi kamyon sürerken diğeri avlarına saldırabiliyor. Çok beğendiğim bir diğer özelliğini spoiler vermemek için yazamıyorum.

Peki ya Grace? Filmde onunla ilgili epeyce bilgi veriliyor. O tamamıyla bir makine değil. Kendisinin söylediği gibi geliştirilmiş bir insan. Daha hızlı, daha güçlü ve üst model bir terminatörle savaşabilecek kadar ölümcül… Normal bir insan onun karşısında birkaç saniye bile dayanamaz. Onun nereden geldiğini, kim olduğunu, Dani ile arasındaki bağı filmde tüm detaylarıyla öğreniyoruz. Grace tabi ki yeni nesil terminatörler kadar güçlü değil. Ancak Dani’yi korumak için canla başla mücadele edebilecek kadar iyi.

Spoiler içeren detaylı incelemeden bir sonraki videoda-yazıda bahsetmeyi planlıyorum. Ülkemizde gelecek hafta gösterime girecek filmi kaçırmamanızı öneriyorum. Sinema koltuğuna kurularak izlenebilecek eğlenceli sürükleyici filmler vardır ya işte Dark Fate onlardan birisi.

Son olarak Dark Fate’i şu cümlelerle özetleyeyim. Terminatör 2’nin devamı. Senaryoda pek çok cesur ve farklı yenilikler var. Bunların bir kısmı terminatörlerle ilgili diğer kısmını şu an söyleyemiyorum. Aksiyon sahneleri ve özellikle terminatörlerin kavga sahneleri çok güzel. Yeni nesil terminatörleri büyük olasılıkla çok etkili bulacağınıza eminim. Terminatörler çok iyi… İlk iki filmin ağırlığı ve felsefesi bu yapımda yok ve olamazdı zaten çünkü bu bir devam filmi. Duyduklarımızın çoğu artık bize orijinal gelmiyor. Bunun yanında çok şaşırtıcı ve çok ilginç ve etkili olaylar da tabi ki yok değil.

Terminator: 6 Kara Kader (2016) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Terminator: 6 Dark Fate Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir