Öğretmen Dizisi / Akif’in Asıl Amacı Neydi?

Bir süredir merakla beklenen Öğretmen dizisinin ilk bölümü yayınlandı. Öğretmen görüldüğü üzere klasik Türk dizileri formatının hayli dışında bir yapım. Çalıştığı okulu basan ve içerisine onlarca bomba yerleştirerek öğrencileri esir alan bir öğretmenin konu alındığı bir yerli yapımın çok da alışılagelen bir format olmadığı açık.

Bu yazında dizinin ilk bölümü üzerindeki izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Öğretmen Özgün Bir Dizi mi?

Bu soruya evet, demeyi çok isterim. Ama hayır, ne yazık ki Öğretmen dizisi bir Japon dizisinden neredeyse birebir uyarlanmıştır.

Ancak ÖĞRETMEN dizisi iki ünlü yapımla daha benzerlik göstermektedir.  Akif’in bir fizik öğretmeni olması ve çalıştığı okulda yasadışı işlere buluşması doğrudan efsane dizi Breaking Bad’le aynı. Bilindiği üzere o dizide fizik öğretmeni Walter White öleceğini öğrendikten sonra adeta kabuklarını kırmış ve uyuşturucu üretmeye başlamıştı. Spoiler olmaması için detaylara girmiyorum. Öğretmen dizisindeki Akif Bey de bir fizik öğretmeni. Walter White, kanser olduğunu öğrendikten sonra değişim geçirmişti. Akif öğretmenin değişimi en azından ilk bölümde görebildiğimiz kadarıyla iki nedenden ötürü gerçekleşiyor. Birincisi nişanlısının kaza yapması, ikincisi öğrenci Rüya’nın intiharı…

Breaking Bad ve Öğretmen dizisinin benzerlikleri sadece bu değil. Walter White öğrencisi Jesse’yle iş birliği yapmıştı. Akif öğrencilerin arasında bulunan ve babasının hapiste olduğunu öğrendiğimiz Tuğrul’la işbirliği yapıyor. Akif, Tuğrul’u rastgele seçmemişti ve onun ölümü tamamen bir kurguydu. Akif bıçağı vururken öğrencilere arkasını dönüyor ve tam olarak görmelerini engelliyor. Diğer taraftan bıçağı sol taraftan vururken kanama sağ üstten başlıyor. Ben tüm bunların Tuğrul’un hapiste olan babasıyla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Belki de babası suçsuz ve Akif bunu biliyor. Belki de babasının da içerisinde bulunduğu çok daha büyük bir planları bulunuyor.

Öğretmen dizisinin adeta kopyalandığı ikinci diziyse ünlü İspanyol yapımı La Casa de Papel… Her iki diziyi de seyredenler inanılmaz benzerlikleri zaten yakalamıştır.

La Casa de Papel’de darphane basılıyor ve içindekiler rehin alınıyordu. Öğretmen dizisinde mekan okul ve rehin alınanlar öğrenciler.

La Casa de Papel’deki Profesör ve Akif fiziksel olarak neredeyse birebir aynı. Profesör nasıl her şeyi adım adım en ince detaylarına kadar planladıysa aynı planlamayı Akif’in de yaptığını görüyoruz.

Profesör tabi ki yalnız değildi; aynen Akif’in yalnız olmadığı gibi. Ünlü dizide nasıl polisleri yanıltmak için ortaya bir yem atılmışsa aynı durumu büyük olasılıkla Öğretmen dizisinde de göreceğiz. Akif’in amacı öğrencilere sadece ahlak dersi vermek olamaz. Farklı amaçları olduğunu ve rehine işinin sadece planlarının bir parçası olduğunu gelecek bölümlerde göreceğimiz net.

La Casa de Papel’de kimsenin sevmediği antipatik ve havalı Arturo’u Öğretmen dizisinde müdür yardımcısı Taner öğretmen olarak görüyoruz. Kimseye haber vermeden kameraların karşısına geçmesi ve her fırsatta reklam kokan cümleler sarf etmesi onun itici karakterini gösteriyor. Dikkat ederseniz onun daha önceden 1 ay önce bir çocuğu aracın altında kalmaktan kurtardığı söyleniyor. Bunun sonucunda kahraman ilan edilmiş. Aynı durum Arturo’nun yaşadıklarıyla birebir aynı. O da rehineleri kurtardığını, soygunculara direndiğini söylemiş ve adeta bir kahramana dönüşmüştü. Ama aslında bir korkaktı. İleriki bölümlerde Taner öğretmenin de bir sahtekar olduğu ortaya çıkabilir. Ne de olsa yalancı maskeler eninde sonunda dökülmeye mahkumdur. Maskeler yalancıları bir süre gizleyebilir ama sürekli asla…

Yani sonuç olarak her ne kadar yerli diziler bağlamında orijinal bir dizi gibi dursa da aslında hiç de öyle değil. Birkaç ünlü yabancı dizinin acemice yamalanmış ve özensizce dikilmiş bir taklidini seyrediyoruz.

Şimdi de diziyle alakalı kısa bir soru cevap bölümü yapalım.

Akif Deli mi?

Hayır, tam aksine akıllı birisi. Ne yaptığını çok iyi biliyor. Okulda aylar süren bir hazırlık dönemini sessizce tamamlamış ve eyleme geçmiş.

Akif’in Amacı Ne?

Akif, görünüşe göre amacı sevdiği bir öğrenci olan Rüya’nın ölümünden sorumlu tuttuğu 12-A sınıfı öğrencilerine bir ders vermek istiyor. Onların değişmesini bu kadar bencil olmamalarını istiyor.

Akif’in Amacı Sadece Bu mu?

Hayır, sadece bu değil. Bu ilk bölümde gördüğümüz senaryo. Bence öğrencilere ahlaki bir ders vermek onun yan amacı. Asıl amacı doping iddiasını ilk olarak kimin ortaya çıkardığını bulmak. Tabi babası hapiste olan Tuğrul’la neden işbirliği yaptığı, İsmail Abi’yi yani komiseri neden aradığı ve neden özellikle istediği gibi sorular henüz cevapsız.

Öğretmen Dizisi Hangi Yapımdan Uyarlanmıştır?

Yapım Homeroom adlı Japon dizisinden birebir uyarlanmıştır.

Öğretmen dizi incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir