Terminator: 6 Kara Kader (2019) – Dark Fate Film Analizi

Bilimkurgu hayranlarının merakla takip ettiği ve bir klasik haline gelen Terminator sersinin altıncı filmi yayınlanan bir fragmanla görücüye çıktı. Böylelikle yeni filmin adı resmi olarak duyurulmuş oldu: Terminator 6: Dark Fate. Eğer filmi izlemediyseniz Terminator: 6 Kara Kader Spoilersız Analiz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Terminator: 6 Kara Kader (2019) – Terminator: 6 Dark Fate Fragman / Trailer İzle

Filmin yapımcılığını James Cameron üstleniyor. Yönetmen koltuğundaysa Tim Miller oturuyor. Oyuncu kadrosunun açıklanmasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi daha netleşti ve filmde Arnold Schwarzenegger’in rol alacağı kesinleşti.

Filmin yapımcılığını üstlenen James Cameron 2017 yılında terminatör filmlerine gelen eleştiriler sonrasında yeni çekilecek film için bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre Terminator 6: Dark Fate; Terminator 1 ve 2’nin devamı olacak ve alternatif bir zaman diliminde geçecek. Böylece çok beğenilmeyen ve eleştiri alan diğer Terminator filmlerine bir çizgi çekilmiş oldu. Serinin ilk iki filminden sonra çıkan ve Cameron tarafından yönetilmeyen Terminator 3: Rise of the Machines, Terminator: Salvation ve Terminator Genisys yapımları pek çok noktadan eleştiril almış hatta film hayranları tarafından yok kabul edilmişlerdi.

Yeni filmde yine Terminator rolünde seyredeceğimi Arnold Schwarzenegger ve Sarah Conor rolünde izleyeceğimiz Linda Hamilton’a (Black Mirror ve Halt and Catch Fire yapımlarında oynayan) Mackenzie Davis, Diego Boneta ve (La Vendedora de Rosas dizilerinde oynayan) Natalia Reyes gibi yeni oyuncular eşlik ediyorlar.

I am going hunting.                        — Ava çıkıyorum.

Terminator: 6 Kara Kader (2016) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Terminator: 6 Dark Fate Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Terminator: Dark Fate’in ülkemizde 31 Ekim 2019 tarihinde gösterime girmesi bekleniyor.

Ve film yayınlanmasına çok az kaldı, bizde yazımızı güncelledik. İşte detaylar..

Serinin Son Üç filmi Yok Sayıldı: Terminator 6 Dark Fate’in Hikayesi

Bilindiği gibi Terminatör serilerinin ilk filmi 1984 yılında beyaz perdeye aktarılmıştı. Terminatör, bilim kurgu alanında çığır açan bir yapımdı ve henüz serinin ilk filmiyle sinema tarihinde bir efsaneye dönüşmeyi başarabilen ender bir filmdi. Terminator’ün sonraki yıllarda dört devam filmi çekildi. Bunların konusuna kısaca göz atalım.

Terminator 2 (1991) – Mahşer Günü: 2009 yılında geçen bu yapımda Sarah Connor’ı öldürmekte başarısız olan Skynet bu kez geçmişe daha gelişmiş bir Terminator gönderiyor. Sıvı metal teknolojisini kullanan bu Terminatorün modeli T-1000… Ancak T-1000’in hedefinin bu kez Sarah Connor olmadığı kısa sürede anlaşılıyor. Skynet’in gönderdiği bu korkunç ölüm makinesinin hedefinde gelecekte insan direnişinin lideri olacak John Connor bulunmaktadır. Ancak tabi ki gelecekteki direnişçiler de boş durmuyorlar ve John’u koruması için savaş sırasında ele geçirdikleri bir Terminatorü yeniden programlayarak T-1000’i durdurması için geçmişe gönderiyorlar.

Terminator 3 (2003) – Makinelerin Yükselişi: Serinin üçüncü filmde yine Skynet tarafından aynı amaçla gönderilen bir başka Terminator görüyoruz. Yeni Terminator şu ana kadar gördüğümüz Yok Edicilerin en gelişmişi olan T-X. Bu filmde gördüğümüz Terminator’ü bu kez bir kadın oyuncu yani Kristanna Loken canlandırılıyor. Bu durumun Terminator serisi için bir ilk olduğunu vurgulayalım.

Terminator 4 (2009) – Kurtuluş: Özellikle Batman serilerinden tanıdığımız başarılı oyuncu Christian Bale’in rol aldığı bu yapım 2018 yılında ve Skynet’in başarıya ulaştığı bir zamanda geçmektedir. Engellenmeye çalışılan Kıyamet Günü gerçekleşmiş ve Skynet kontrolü ele almıştır. Filmde Skynet’e direnmeye çalışan bir grup insanın verdiği mücadele anlatılıyor. John Connor bu direnişi örgütlemeye çalışan kişidir.

Terminator 5 (2015) – Genisys: Serinin yayınlanan son filmi olan Genisys 2029 yılında geçmektedir. Jonh Conor’ın direnişçilerin tek ve kesin lideri olduğunu görüyoruz. Jonh filmin hemen başlarında annesini öldürmek amacıyla geçmişe gönderilen katil bir Terminator’un varlığından haberdar oluyor. Bu Terminator’ü durdurabilmek için çok güvendiği bir adam olan Çavuş Kyle Reese’i 1984 yılına gönderiyor. Ancak Kyle geçmişe geldiğinde kendisini hiç beklemediği bir zamanın içerisinde buluyor; çünkü onun bu yolculuğu zamanda beklenmedik bir zaman kırılmaya yol açmıştır.

Terminator serilerinin son üç tanesi yani Terminator 3 (2003) – Makinelerin Yükselişi, Terminator 4 (2009) – Kurtuluş ve Terminator 5 (2015) – Genisys filmin hayranları tarafından beğenilmedi ve hayal kırıklığı olarak nitelendi. Hatta bu üç filmi yok sayanlar hiç de azınlıkta değildi. Bu kötü gidişin en önemli nedeni Terminatör’e hayat veren; senaryosunu yazan ve yöneten James Cameron’un son üç filmde görev almaması. Gerçi onun adı serinin III. filminde senaryo yazarları arasında almaktadır ama son iki filmde adı geçmiyor bile. Onun bu projelerde yer almama nedeni onun bir diğer efsane film AVATAR filminin çekimleriyle meşgul olmasıydı. Çünkü o Avatar’ı hem yazan hem de yöneten kişi kendisiydi.

2019 yılına geldiğimizde James Cameron yeni çekilecek olan Terminator’ün senaristliğini tekrar üstlendi. Yönetmen kendisine bu teklif iletildiğinde net bir dille eğer filmde Arnold Schwarzenegger yer almazsa kendisinin projede olmayacağını söylemiş. Linda Hamilton konusundaysa ısrarcı olmamış ama onun filmde yer almasını şiddetle tavsiye etmiş. Çünkü onun geçirdiği fiziksel değişimin aradan geçen zamanı vurgulaması açısından filmde görülebilmesi oldukça önemliydi.

James Cameron yazdığı senaryoya göre aradan geçen zamanın Sera’yı daha da güçlendirdiğini söylemektedir. Yani Sarah Connor Terminator 6’da karşımıza güçlü bir karakter olarak çıkacak.

Terminator: Dark Fate’de serinin hayranlarını en çok sevindirecek haber hiç şüphesiz bu filmin Terminator 2’nin kaldığı yerden devam edecek olması. Serinin diğer filmleri tamamen yok sayılacak. James Cameron diğer filmleri kötü bir rüya olarak kabul edeceklerini söylüyor.

Şimdi Terminator 6: Dark Fate yani Karanlık Kader filmine ait framanda yer alan detaylara değinelim.

Fragmanın hemen başında daha önceki serilerde hiç görmediğimiz yeni bir karakterin sesini dinliyoruz. Filmin künyesine göre bu yeni karakterin adı Dani Ramos. Dani bir aracın içerisinde yol alırken görüldüğü sahne eşliğinde iki gün önce basit ve güzel bir hayatı olduğunu ama şimdi onun bir kabusa dönüştüğünü söylüyor.

Dani karakterinin kim olduğunu net olarak bilmiyoruz ama film için çok önemli bir karakter olduğu kesin. Gelecekten gelen Terminator ya da Terminator’ler bu kez onun peşindeler. İnsansı yönleri de olduğu anlaşılan bir diğer Terminator olan Grace savaşı kazanmanın Dani’yi hayatta tutarak sağlanabileceğini söylüyor. Yani Dani henüz bilmediğimiz bir nedenden ötürü çok önemli birisi.

Bir aracın arkasında yolculuk yaptıkları bir sahnede Terminator Grace, Sarah Connor’a Dani’yi neden önemsediğini soruyor. Sarah bu soruyu “Çünkü ben oydum.” diye cevaplıyor. İşte buradan hareketle Dani’nin belki de gelecekte yapılacak savaşta önemli birisinin annesi olduğu ya da gelecekte çok kritik bir rol oynayacağı söylenebilir. Ben ikinci seçeneği daha güçlü görüyorum. Çünkü onun birisinin annesi olması Terminator senaryosunu bir tekrara olabilir düşürecektir. Senaristin bu hataya düşmeyeceği kesin.

Filmle ilgili bir diğer tahminim bu filmde Sarah’nın öleceğini… Çünkü görüldüğü kadarıyla bu bir geçiş filmi ve Terminator yoluna yeni yüzlerle devam edecek.  İşte bu nedenle Sarah Connor Terminator serisine ölerek veda edebilir. Tabi onun ölümü ucuza gitmeyecek ve bir anlamı olacaktır. Aynı durumu Arnold için de düşünebiliriz. Yani bir yerde bırakmak zorundalar ve o yer bu film olabilir.

21. yüzyıla uyarlandığı anlaşılan yeni nesil Terminatör’de çok dikkat çekici bir özellik fragmanda kendisini gösteriyor. Dani ve Grace’nin peşinden gelen Terminator araç kullanırken eliyle metale dokunduktan sonra sıvı bir halde kendisini dışarıya aktarıyor. Ama yenilik bu değil; çünkü bunu Terminator 2’de de görmüştük. Terminator kendisini dışarıya aktardıktan sonra geride onun metal iskeleti kalıyor ve iskelet araç kullanmaya devam ediyor. Bu muhteşem bir ayrıntı. Yeni nesil Terminatör’ler bir iskelete kavuşmuş ve sıvı metal onların derisi haline gelmiş. İstendiği zaman iskeletten ayrılan sıvı metalden bir deri… Üstelik bu iki Terminator’un birbirinden bağımsız hareket ettikleri görülüyor.  

Bir başka sahnede Sarah, Grace’e şöyle söylüyor: “Daha önce senin gibisini görmedim; neredeyse insan gibi….” Bu tabi ki heyecan verici bir cümle ama Grace’in cevabı daha etkileyici: “Ben insanım.”

Acaba Grace kendisini insan sanan bir Terminator mü yoksa herhangi bir insanın vücuduna bazı parçalar ekleyerek Terminatöre dönüşmüş versiyonu mu? Ben Grace ve sakalları çıkacak kadar insanlaşmış eski model Terminator arasında bir bağ olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen robotları insansı hale getirmenin bir yolu bulundu. Bellki Dani’nin önemi tam olarak bu. Belki Dani kendisi farkında olmasa bile çalışmalarıyla yeni nesil bir Terminatör serisinin oluşmasında fikir sahipliği yaptı bile. Belki onun geliştirdiği bir teknoloji birilerine ilham verdi ve onlar da yeni bir tür Terminatör yapmayı başardılar. Belki de bu insansı terminatörler de ilerde Skynet’in başına bela olacak ve işte bu yüzden Skynet bu teknolojinin fikir sahibi olan Dani’yi öldürmek istiyor.

Kasım ayında gösterime girmesi beklenen Terminator: Dark Fate hepimizi heyecanlandırdı. Umarız ki beklediğimize değer. Aksi takdirde Terminator efsanesini veda etmiş olacağız.

Terminator: Dark Fate / Terminatör: Karanlık Kader şarkısı sözleri Türkçe anlamı

If travel is searching                       — Eğer yolculuk (bir) arayışsa

and home has been found.         — ve ev bulunmuşsa…

I am not stopping.                           — Ben durmuyorum.

I am the hunter.                              — Ben avcıyım.

I am going hunting.                        — Ava çıkıyorum.

Terminator: 6 Kara Kader (2016) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Terminator: 6 Dark Fate Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.