Wonder Woman 1984 (2020) – Steve Gerçekten Geri mi Döndü, Yoksa?…

Bir önceki filmde Amazon savaşçılarının arasında gözlerden uzak bir adada yaşayan Diana’nın yavaş yavaş kendi gücünü keşfetmesini seyretmiştik. Adaya düşen bir uçakta bulunan Steve sayesinde birinci dünya savaşının sonlarını yaşadığımızı anlamıştık. Diana filmin sonlarında Savaş Tanrısı Ares’i yok etmenin savaşı durduramayacağını anlamıştı. Çünkü savaşmak ve düşman olanı yok etme dürtüsü ne yazık ki insan doğasında bulunuyordu. Filmin sonlarında Steve kendisini diğer insanları kurtarmak için feda etmişti.

Serinin ikinci filminde Steve’in tekrar hayata döndüğü görülüyor. Yeni yapım 1984 yılında geçiyor. Buna göre iki film arasında (1984-1918=66) altmış yıl kadar bir zaman dilimi bulunuyor. Peki Steve nasıl oluyor da tekrar canlanabiliyor?

Diana hayatına kimliğini gizleyerek devam ediyor. Burada giriş yaptığı yer muhtemelen kendi dairesi… Bu sahnede insanların sağa sola kaçışması içerideki silahlı adamlar yüzünden. Ancak Diana onları hallediyor. Onun kameraları devre dışı bırakmasını kimliğini gizlemek için yaptığını düşünüyorum. Kendisini kimsenin görmesini istemiyor. Demek ki henüz dünya onun varlığından haberdar olmamış.

Fragmanın başında hayatının düşündüğümüz gibi olmadığını ve kendi sorunlarıyla savaştığını söylüyor. Onun Steve’i özlediğini ve hala onun yokluğuna alışamadığını söyleyebiliriz. Steve’a ait bu fotoğraf büyük olasılıkla onun evinde bulunuyor ve Daina onun anıları yaşatmakta kararlı…

Buradaki kadın ona hiç aşık oldun mu diye sorduğu zaman yüzünde birden bire bir gülümseme belirmesi onun Steve’i hala ne kadar çok sevdiğini gösteriyor.

Filmin kötü adamının bir bilim adamı veya en azından çılgın projeleri olan birisi olduğu anlaşılıyor. Bu sahnede bir tür reklam seyrediyoruz. Adam kameraya bakarak konuşuyor. Arkasında duran helikopter ve yerdeki kırmızı halı hemen dikkatimizi çekiyor. Demek ki adam gösterişe meraklı birisi.

“Hayat güzel ama daha güzel olabilir.” diyor kameralara bakarak. İnsanlara yeni bir şeyler sunduğu kesin çünkü geleceğe hoş geldiniz diyor. Bu sahne büyük olasılıkla bir similasyona ait. Bu adamın geleceğe hoş geldiniz diyerek tanıtımını yaptığı savaş makinelerinden birisi.

Ancak bu muhtemelen onun görülen yüzü. Çünkü adamın ikinci ve karanlık bir yüzü olduğu görüntülerden anlaşılıyor. Onun geri almak istediği gizemli bir parçayı ele geçirdiğini görüyoruz. Yüzündeki gülümseme iyiye işaret olmasa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir