Ad Vitam (2018) – Netflix Dizisi Analizi

İnsanoğlunun ölümsüzlüğe olan merakı ve eğer bir şekilde ölümsüzlüğe erişilirse nasıl bir gelecek meydana geleceğine yönelik ilgisi Ad Vitam adlı Fransız dizisinin ana temasını oluşturuyor. Ad Vitam Netflix’te izlenebilecek bir suç, polisiye, drama ve bilimkurgu dizisi. Yine Netflixt’te yayınlanan Altered Carbon dizisinin farklı bir versiyonu olduğunu söyleyebilirim. Ancak Altered Carbon hiç şüphesiz ki çok daha fantastik bir kurguya sahip. Diğer taraftan ölümsüzlüğe erişen insan ırkını konu almaları noktasında bir benzerlikleri bulunuyor.

Ad Vitam kendi fantastik dünyasını oluşturma konusunda başarılı bir dizi. Ağır ilerleyen ve bazen insanı sıkan bir tempoya sahip olsa da senaryosu sağlam ve kurgusu eksiklerine rağmen başarılı. Şimdi diziyi seyretmeyenleri de düşünerek spoiler vermeden genel hatlarıyla bazı detayları aktaralım.

Ad Vitam (2018) Fragman / Trailer İzle

Yenilenme Nedir?

Az önce de söylediğim gibi ölümsüzlüğün mümkün olduğu ve ölümün yenildiği bir dünya seyrediyoruz. Ölümsüzlük işlemlerine uygun bedenler belirli bir yaşta yenilenme adı verilen bir operasyona alınıyorlar. Bu operasyon en basit anlatımıyla insanların bedenlerini yeniliyor ve yaşlanmayı durduruyor. İnsanlar yenilenme işlemi yaptığı yaşta sabit kalıyorlar ve 100 yaşında bile olsalar görünüşlerinde bir değişim olmuyor. Ancak yenilenme belli aralıklarla yapılmak zorunda. Yapılmadığı zaman beden tekrar yaşlanmaya ve ölmeye başlıyor. Yenilenme, solaryum makinesine benzer bir alet yoluyla yapılıyor. Yenilenme işlemi yapan belli merkezler olduğu gibi ekonomik durumu iyi olan kişiler bu aletlerden evlerine bile alabilmektedir.

“Gözünle Gördüğünü Kimsenin Senden Almasına İzin Verme”

Bu cümle yenilenmeyi reddedenlerden birisine ait. Evet, dizide yenilenmeye karşı olan ve yaşlanmanın gerçekleşmesi gerektiğine inanan insanlar da bulunuyor. Bu gruplar yer altında yaşamıyor, görüşlerini televizyon ekranından bile dillendirebiliyorlar. Temel mantıkları başlığa aldığım cümle. Doğal bir süreç olan yaşlanmanın temelde güzel olduğunu ve ölümün gelecek nesillerin önünü açmak anlamına geldiğini savunuyorlar. Yenilenen insanların aynaya baktıkları zaman aynada aslında kendilerini görmediğini iddia ediyorlar.

Talut Tekrar Mı Canlanıyor?

Dizide Talut adı verilen sapık bir cemaatin ya da grubun varlığından söz ediliyor. Bu grup yıllar öncesinde toplu intiharlar gerçekleştiriyormuş ve son intihar eyleminden sonra grup üyeleri tamamen ölmüş. Ancak dizinin hemen başlarında kıyaya vuran genç insanların aynı anda kendilerini silahla vurduğu tespit ediliyor. Bu ve başka ip uçlarını değerlendiren polisler bu grubun tekrar faaliyete geçtiğine inanırlar. Onları bulması ve aralarına sızması için 24 yaşında bulunan ve henüz yenilenmeyen genç bir kızdan yardım almaya karar verirler.

Sonuç

Ad Vitam çok düşük tempoya sahip bir dizi ve bu durum diziyi seyrederken gerçekten sıkıcı olabiliyor. Yapımın ölümsüzlük üzerine kurgulanmış diziler sıralamasında kendisine ancak en aşağılardan yer bulabileceğini düşünüyorum. Her şeye rağmen ilk bölümü seyrederek kendiniz bir karar vermek isterseniz diziye Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ad Vitam (2018) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Ad Vitam Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir