Dark 1. Sezon 1. Bölüm (Sırlar) Analizi

Bu yazı dizisinde Netflix’te yayınlanan Dark dizisinin bölüm incelemeleri yer alacak. Bu detaylı incelemeler dizinin fanları için özel hazırlandı ve baştan sona kadar spoiler içermektedir.

Dark Dizisi 1. Sezon 1. Bölüm (Sırlar) Fragman / Trailer İzle

Dark dizisi ne anlatıyor?

Dizi temelde Winden isimli küçük bir Alman kasabasında birbiri ardına kaybolan çocukların bulunma hikayesini anlatıyor. Winden aslında sakin bir kasabadır ve kasabada uzun süredir önemli bir adli olay bile yaşanmamaktadır. Ancak birden bire kaybolan 13-14 yaşlarındaki lise öğrencisinin ardından bu kez 11 yaşlarında bir başka çocuk kaybolur. Kasaba yetkilileri bu çocuğu bulmak için adeta seferber olurlar. Polis, okul yetkilileri, aileler… Herkes elinden geldiği kadar bu arama çalışmalarına destek verir. Ancak çocuk adeta buhar olup uçmuş ya da yer yarılmış da içine girmiştir. Kayıp çocuktan ne bir iz ne bir haber vardır. Arama çalışmaları sürdükçe olaylar dört farklı ailenin geçmişine kadar uzanmaya başlar.

Şimdi olayları diziden takip edelim. Yazının buradan sonraki kısımları tamamen spoiler içeriyor. Bölümlerde olan tüm olayları anlatmak hem gereksiz hem de zaman kaybı. Yazıda bölümlerde gerçekleşen önemli olaylara değineceğiz. Anlatımda dizinin kronolojik sıralamasına uymak için gayret gösterildi. Ancak yazıda bilgi vermek amacıyla kronolojik sıralamanın bozulduğu yerlerde bulunuyor. Keyifli okumalar…

Dark Sezon 1 – Bölüm 1 – Sırlar

Bölümün hemen başlarında daha sonraları Michael Kahnwald olduğunu öğreneceğimiz bir adam intihar ediyor. İntihar ettiği mekanda dikkatimizi çeken iki şey var. Bunların ilki üzerinde 4 Kasım saat 22:13’ten önce açmayın notu bulunan mektup… Diğeriyse mektubun hemen yanında bulunan bir aile resmi. Bu resmin daha sonra Kahnwald ailesine ait olduğu anlaşılacak. Henüz adı bile bilinmeyen bu adamın neden intihar ettiği şu an için bilinmiyor.

Ekranda 4 Kasım 2019 tarihini görüyoruz. Bölümün sonlarında intihar olayından sonra yaklaşık olarak iki ay geçtiğini öğreneceğiz (Çünkü okuldaki herkes Jonas’ın iki aylığına bir öğrenci değişim programına gittiğini düşünüyor.) İki katlı bir evin içerisinde az önceki fotoğrafta yer alan iki kişiyi görüyoruz. Bunların ilki intihar eden adamın oğlu Jonas Kahnwald ve diğeri Jonas’ın annesi Hannah Kahnwald. Jonas, kahvaltı için buzdolabında bir şeyler ararken annesi yukarıda bir adamla ilişki halindedir. Bu adam 2019 yılında bir polis memuru olan Ulrich Nielsen’dır… Ulrich’in evli olduğu ve eşini aldattığı anlaşılıyor. Bu sahnede benim en çok dikkatimi çeken nokta Ulrich gizli bir şekilde evden ayrılmadan önce Hannah ona seni seviyorum, demesine rağmen adamın sadece çok güzelsin, diye karşılık vermesi. Yani adam onu sevmiyor, sadece kullanıyor. Bu arada Hannah bir masör olarak çalışmaktadır.

Okula gitmek için bisikletiyle evden ayrılan Jonas, yol kenarında bulunan kayıp ilanına bakar. Bu ilan yaklaşık iki hafta önce kaybolan Erik Obendorf’a aittir. Lise öğrencisi Erik, 2019 yılında kasabada kaybolan ilk çocuktur.

Jonas Kahnwald

Bu sırada intihar eden Michael Kahnwald’ın bıraktığı mektubun bir kadında olduğu görülüyor. Bu kadın Kahnwald ailesi fotoğrafında en sağda görülen ve Michael’e sıkıca sarılan kişidir. Şu an için onun adını ve kim olduğunu bilmiyoruz. Kadın mektubu henüz açmamış. Onun sürekli saate baktığı görülüyor. Günün tarihinin 4 Kasım olduğunu biliyoruz. Yani kadın saatin 22:13 olmasını bekliyor.

Diğer taraftan bir başka ailenin evine konuk oluyoruz. Evde kahvaltı hazırlama telaşında olan bu kadın Katharina Nielsen’dır. Katharina az sonra öğreneceğimiz gibi okul müdürüdür. Kahvaltı masasında 11 yaşlarındaki çocuk Mikkel Nielsen, kahvaltı masasına oturmayan kız çocuğu Martha Nielsen ve hepsinden yaşça daha büyük bir çocuk olan kişi de Magnus Nielsen’dır. İsimleri tek tek yazma nedenim bu isimlerin çok önemli olması. İlerde bu isimleri daha sık duyacağız. Evdeki herkes kahvaltı telaşındayken eve Ulrich Nielsen giriyor. Karısına fırında çok sıra vardı, diyor. Halbuki kendisi az önce Hannah Kahnwald’ın yanındaydı. Kahvaltıda gerçekleşen önemli bir olay şu: Evin küçük oğlu Mikkel babasına minik bir sihirbazlık gösterisi yapıyor. Küçük bir nesneyi kaybeden oğluna babası şöyle soruyor: “Bunu nasıl yaptın?” Mikkel’in cevabı aslında filmin en önemli olaylarına gönderme yapıyor: “Önemli olan nasıl yaptığım değil, ne zaman yaptığım!”

Jonas okula geldikten sonra okulda gerçekleşen birkaç önemli olayı not edelim. Jonas’ı okulda en yakında arkadaşı Bartosz Tiedemann karşılıyor. Jonas’ın babası intihar ettikten sonra tedavi gördüğünü bilen tek kişi Bartosz. Ancak Jonas ortalıkta yokken onun geçen yaz aralarında bir yakınlık gerçekleştiği anlaşılan Martha Nielsen’ın artık Bartosz’la birlikte olmaya başladığı görülüyor. Bu olay Jonas’ı etkiliyor çünkü onun Martha’yı sevdiği ya da en azından bir şeyler hissettiği hemen belli oluyor.

Bu sırada okul müdürü Katharina Nielsen, okulda kayıp çocuk Erik hakkında bir toplantı yapıyor ve bilgisi olan kişileri yetkililerle irtibat kurmaya çağırıyor.

Diğer taraftan polis merkezinde önemli bir karakter olan Charlotte Doppler’ı görüyoruz. Charlotte ve Ulrich kayıp çocuk hakkında araştırma yapıyorlar ama anlaşılan o ki ellerinde hiçbir bilgi bulunmuyor. Ulrich oradan ayrılarak annesinin yanına gidiyor. Yaşlı annesi Jana Nielsen kocasıyla birlikte bir evde yaşıyorlar. Annesi, Ulrich’e ormanda yine bir şeyler gördüğünü bu gördüğünü ve bu gördüğü şeyin devasa kafalı karanlık bir figür olduğunu anlatıyor. Ulrich’ün yüz ifadesinden annesine inanmadığı anlaşılıyor. Annesi ormanda ayrıca bir çikolata jelatini bulduğunu söyleyerek onu oğluna gösteriyor. Bu çikolatanın markası Raider’dir. Jana bu çikolatayı 33 yıl önce kaybolan kardeşin Mads da çok severdi, diyor. Ardından şöyle ekliyor: “Şu kaybolan çocuk Erik’in durumu senin kardeşinin durumuna benziyor. Her şey kendini tekrar ediyor. Tam 33 yıl önceki gibi…”

Onun bu cümlelerinin aynısını Winden Huzurevinde kalan yaşlı bir adam da tekrarlamaktadır. Oldukça yaşlı olduğu ve sol kulağının neredeyse kapalı olduğu görülen bu adam sürekli şunu tekrarlamaktadır: “Tekrar olacak… Tekrar olacak…” Bu adam daha sonra gece vakitlerinde huzur evinden kaçarak okulda yapılan toplantıyı böler ve aynı cümlelerini orada da tekrarlar: “Tekrar olacak… Tekrar olacak…”  Adamın adı Helge Doppler’dır ve onun bu sözleriyle ne kastettiğini şu an tam olarak bilemiyoruz.

Helge Doppler

Bu arada ekrana haftalardır kayıp olan çocuk gelir (Erik). Çocuk televizyon, yatak, sandalye gibi basit eşyaların bulunduğu bir odada tutsak bir haldedir. Odadaki televizyonda 80’lere ait bir müzik klibi oynamaktadır. Ayrıca televizyon da oldukça eski bir modeldir.

Winden Orman Oteli yönetici Regina Tiedemann’ın zor günler yaşadığı anlaşılıyor. Otelinde neredeyse hiç müşteri yoktur. Alacaklı konumdaki bankalar ödeme için ona telefon açıyorlar. Regina telefon konuşmasında banka görevlisine kızıyor.

Bu arada yaşlı kadının hala mektubun başında zarfın üzerinde yazan saatin gelmesini beklediği anlaşılıyor. Kadının telefonuna gelen mesajdan onun Jonas’ın büyükannesi olduğunu anlıyoruz çünkü telefondaki ses Hannah’a ait: “Torunun neredeyse üç aydır seni görmüyor.” Kadın telefona cevap vermez ama duvardaki saate bakar: 18:13…

Ines Kahnwald (Mektubu açan kadın)

Okulda kendi aralarında konuşan Jonas ve Bartosz, kayıp çocuk Erik’in ormanda bulunan bir mağarada sakladığını düşündükleri otları almak için gece mağaraya gitmeye karar veriyorlar. Ormanda buluşan gençler mağaraya doğru ilerlemeye başlarlar. Bu sırada Martha’nın söylediği sözleri not etmekte yarar var. Martha ormana doğru bakar ve orman, ışık… Sanırım bir dejavu yaşadım, der. Bu sırada ormandaki mağaraya doğru gitmek için buluşan kişileri not edelim: Martha Nielsen, Magnus Nielsen, Mikkel Nielsen, Bartosz Tiedemann ve Jonas Kahnwald. Onlar mağaraya yaklaştıklarında oraya onlardan önce birisinin geldiğini anlarlar. Bu kişi polis Charlotte’nin kızı Franziska Doppler’dır. Franziska, kayıp çocuk Erik’in sakladığı otu onlardan önce bulmuştur bile.

Onlar ormandayken ve kasaba sakinleri okul salonunda toplantı halindeyken intihar eden Michael Kahnwald’ın mektubun üzerine yazdığı saat gelmiştir. Adının Ines Kahnwald olduğunu öğreneceğimiz kadın yani Jonas’ın büyükannesi mektubu açarak okumaya başlar. Orada ne yazdığı bize gösterilmiyor. Ancak mektup açıldığı anda mağaradan sesler gelmeye başlar. Bu sırada kasabadaki elektrikler gidip gelmektedir. Çocuklar telaşla ormanda koşuşmaya başlarlar. Bu sırada el fenerlerinin yanıp söndüğü görülüyor. Jonas bu koşturmaca sırasında yere düşer. Kalktığında karşısında intihar eden babasına benzeyen birisini görür. Başı kan içerisindeki bu adam sakin bir ses tonuyla Jonas’a ismiyle hitap eder. Jonas telaş içerisinde kaçar. Bu sırada yağmur yağmaya başlamıştır. Diğerlerini yakaladığında küçük çocuk Mikkel’in geride kaldığını anlarlar. Onu aramak için dönerler ancak çocuğu hiçbir yerde bulamazlar. Mikkel kasabadaki ikinci kayıp çocuk vakasına dönüşür.

Bölümün sonlarında ormanda Mikkel’in yaşlarında bir çocuk cesedi bulunur. Polisler cesedin önce Mikkel’e ait olduğunu düşünürler ancak Ulrich cesedi incelediğinde onun kendi çocuğu olmadığını anlar. Ayakkabıları ve giysisi tamamen farklı bu çocuk Mikkel değildir.

Bölümün kapanışı kayıp çocuk Erik’in görüntüsüyle yapılır. Kapşonlu bir adam onu bir sandalyeye sıkıca bağlar. Daha sonra Erik’in gözlerini kapatacak şekilde bir tür alet kullandığı görülüyor. Ormanda bulunan cesedin de göz çevresi yanıktı. Ormandaki çocuğu da bu gizemli adamın kaçırdığı anlaşılıyor.

Winden’da ilk kaybolan çocuk Erik Obendorf

Dark Dizisi 1. Sezon Kronolojik Anlatım ve İncelemeleri

Dark 1.Sezon 1.Bölüm (2017) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 1.Sezon Sırlar Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.