Dark 1. Sezon 3. Bölüm (Geçmiş ve Günümüz) Analizi

Bölümün neredeyse tamamı 1986 yılında geçiyor. Bu bölümde daha önce 2019 yılında gördüğümüz tüm karakterlerin 33 yıl önceki hallerini seyrediyoruz. Dizi sadece 2019 yılında geçmiyor. İşte bu nedenle 1986 yılında yaşayan karakterlerin hayatını da çok detaylı bir şekilde aktarıyor. Üstünkörü ya da yapmacık bir şekilde geçmiyor. Tüm karakterler üzerinde önemle duruyor. Bölümün önemli noktalarına bir göz atalım.

Dark Dizisi 1. Sezon 3. Bölüm (Geçmiş ve Günümüz) Fragman / Trailer İzle

Mikkel eve girdiğinde evde gördüğü kadın kayıp çocuğu Mads için üzgün olduğu görülen Jana Nielsen’dır. Mikkel telaşla evden çıkar, neler olduğunu anlamaya çalışır.

Bölümde 1986 yılında hastanede çalışan bekar bir hemşire görüyoruz. Bu hemşire ilk bölümde intihar eden Michael Kahnwald’ın mektubunu açan Ines Kahnwald’dır.

Charlotte Doppler, henüz küçük bir çocuktur. Ancak onun yere düşen güvercin ölülerini topladığını, onların ölçülerini alarak bir tür liste oluşturduğunu görüyoruz. Bilindiği gibi Charlotte’yi 2019 yılında işini iyi yapan bir polis olarak seyrediyoruz.

Katharina ve Ulrich (1986)

Diğer taraftan ilk bakışta anlaşılmasa bir ilerde çok önemli bir karaktere dönüşecek olan Claudia Tiedemann’ı bir toplantıya giderken görmekteyiz. Arada bulunan minik kız ilerde bir otel işletmecisi olacak Regina Tiedemann’dan başkası değildir. Claudia nükleer santralde yöneticilik görevine getirilmiştir ve bu görev 1986 yılındaki bir kadın için çok yüksek bir makamdır. Bu arada Claudia’nın şımarık, kendini fazlaca beğenmiş birisi olduğu görülüyor. Ayrıca kızı Regina’ya karşı çok iyi davranmamaktadır.

Claudia Tiedemann (1986)

Claudia, santrale girerken orada çalışan bir adamla konuşuyor. Kapıda çalışan güvenlik görevlilerinden birisi olduğu anlaşılan bu adam Claudia’ya bir kitap hediye eder. Bu kitabı daha önce Winden’a gelen yabancının elinde görmüştük (H.G. Tannhaus’a ait Zamanda Yolculuk kitabı). Sol kulağı neredeyse tamamen kapalı ve sol yanağında yara izi bulunan bu adam Helge Doppler’dır. Silik gibi görünen bu adamın ilerde çok kritik işler yapacağı görülecek. Hatta onun Claudia’ya hediye ettiği bu kitabın bile çok kritik bir hamle olduğu daha sonra anlaşılacak.

Bence bu bölüm için not edilmesi gereken çok önemli bir bilgi şu: Ormanda birdenbire ölen 33 koyunun çobanı kendisiyle konuşan polis memuru Egon Tiedemann’a köye bir papazın geldiğini söyler. İlerde bu papaz üzerine çok konuşacağız.

Diğer taraftan Mikkel babasını (Ulrich Nielsen) bulacağı ümidiyle polis merkezine gider. Ancak orada bulduğu kişi babası değil Egon’dur. Babası 1986’da henüz 15 yaşlarında bir ergendir. Egon çocukla ilgilenmesi için hemşire Ines Kahnwald’ı arar. Egon daha sonra Ulrich’in evine gider. Bu ikilinin yani Ulrich ve Egon ikilisinin arası hep bozuk olacak, yıldızları hiç barışmayacak. Zaten burada da aralarında bir tartışma geçiyor.

Claudia Tiedemann ve Bernd Doppler (1986)

Claudia Tiedemann ve Tronte Nielsen arasında bir ilişki olduğunu da not edelim. Tronte 1986 yılında bir gazetecidir. Onların arasında çocukluklarından beri bir şeyler olduğu daha sonra anlaşılacak.

Mikkel, ailesini bulmaya çalışan hemşire Ines’e gelecekten geldiğini söyler. Ines doğal olarak önce ona inanmaz. Ancak sonraki bölümlerde bu günleri konuşan Ines, önceleri ona inanmasa da daha sonra onun gerçekten de gelecekten geldiğini anladığını söyleyecektir.

Bu arada 1986 yılında da kuşların öldüğünü elektriklerin kesildiğini not etmek gerekiyor. Bunların aynısı 2019 yılında da yaşanacak.

Bölümün sonlarında Mikkel hastaneden kaçarak tekrar evine dönebilme ümidiyle mağaraya dönüyor. Ancak mağarada yolunu kaybediyor. Tam bu sırada 2019 yılında bulunan babası Ulrich de mağaranın içerisindedir. Hatta bir ara 1986 yılındaki Mikkel yardım için bağırdığında 2019 yılında bulunan Ulrich onun sesini duyuyor. Tabi birbirlerinin göremiyorlar. Bu durum Ulrich’i adeta çıldırtıyor ve çocuğunun santrale açılan kapının diğer tarafından olabileceğini düşünüyor.

Bölümün sonunda henüz kim olduğunu bilmediğimiz orta yaşlarda gözlüklü bir adam görüyoruz. Bu adam daha önce yabancının elinde gördüğümüz makineyle uğraşıyor. Onun makinenin mimarı olduğu belli. Şu an için ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz bu makineye son dokunuşlarını yaptığı belli. Çalışma düğmesini çeviriyor ve makinenin çalışmasını seyrediyor.

Dark Dizisi 1. Sezon Kronolojik Anlatım ve İncelemeleri

Dark 1.Sezon 3.Bölüm (2017) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 1.Sezon Geçmiş ve Günümüz Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı. “Dark 1. Sezon 3. Bölüm (Geçmiş ve Günümüz) Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.