Dark 1. Sezon 10. Bölüm (Alfa ve Omega) Analizi

Bölüm Mikkel’in kaybolduğunu güne ait görüntülerle açılıyor. Görünüşe göre Charlotte’nin kocası Peter eşcinsel ilişkiye girmemek için kendisini zorlamaktadır. Onun bu tarz bir ilişkiye girmekten son anda vazgeçtiğini ve sığınağa geldiğini görüyoruz. Ancak tam bu sırada sığınakta bir solucan deliği oluşur ve içeriye ölü bir çocuk düşer. Bu çocuk ilk bölümde ormanda bulunan ve sonradan 1986 yılında kaybolan Mads olduğu anlaşılacak çocuktan başkası değildir. Peter kalp masajı yaparak onu kurtarmaya çalışır ama çocuk ölmüştür. Peter telaşla çocuğun babasını yani Tronte Nielsen’ı arar.

Dark Dizisi 1. Sezon 10. Bölüm (Alfa ve Omega) Fragman / Trailer İzle

Tronte sığınağa geldiğinde 33 yıl önce kaybettiği çocuğunu hemen tanır. Böylece Tronte’nin gece nereye çıktığını öğrenmiş oluruz. Bu sırada sığınağa Claudia Tiedeman girer. Onun zamanlar arasında adeta mekik dokuduğu ve en kritik yerlerde ortaya çıktığı görülüyor. Claudia şöyle söyler: “Acele edelim. Sizle konuşacak çok şeyim var ama önce çocuğun cesedini bulunması gereken yere koymalıyız.” Yani Claudia da olayların seyrinin değişmesini istememektedir.

Charlotte Doppler, Helge’nin yattığı hastaneye ya da huzurevine gelir. Helge’nin orada olmadığını görür. Zaten Ulrich’den de haber alamamaktadır. Ulrich’in günler önce Helge’nin peşinden mağaraya girmeden önce attığı mesajı dinleyen Charlotte geçmişte ve şimdiki zamanda gerçekleşen olaylar arasında bir bağ olduğunu anlar.

Bu arada Ulrich’in 1953 yılındaki sorgusu devam etmektedir. Ulrich çocukların ölümünden sorumlu tutulmaktadır. Ulrich çocukları kurtarmaya çalıştığını söylese de en başta Egon Tiedemann olmak üzere kimse ona inanmaz. Onun fotoğrafını çekerler ve içeriye atarlar.

Jonas ile Bartosz arasında Martha yüzünden ve Bartosz’un Jonas’ın babası hakkında söylediklerinden ötürü kavga çıkar. Jonas bu olaydan sonra artık kararını tamamen netleştirir. Geçmişe gidecek ve 1986 yılında bulunan Mikkel’i tekrar 2019 yılına getirecektir.

Diğer taraftan 1986 yılındaki saatçi, yabancının bıraktığı bozuk alete bakarak ve Ulrich’in tam 33 yıl önce 1953 yılında dükkanda bıraktığı cep telefonunu kullanarak kendi yapmakta olduğu makineyi tamamladığını söyler (Ona Claudia’nın bıraktığı taslaktan bahsetmez). Yabancı onun tamamladığı makineyi alarak oradan ayrılır.

Hatırlarsanız yaşlı Helge 2019 yılında huzurevinden kaçarak mağaraya girmişti. Onun 1986 yılında ortaya çıktığını görüyoruz. O 1986’daki kendisinin karşısına dikilir ve “Noah’a inanma, o bir şeytan. Tüm sözleri yalan. O dünyayı kurtarmaya çalışmıyor…” der. Genç Helge ona “Beni birisiyle karıştırıyorsun.” diye cevap verdiği anda yaşlı Helge “Bu sözü daha önce birisine söylemiştim.” der. Aslında o karşısında duran kendisinin 33 yıl önce söylediği bu sözü hatırlamaktadır. Ama durumu tam kavrayamaz. Genç Helge ona inanmayarak oradan ayrılır.

Bu arada sığınakta Tronte Nielsen ve Peter Doppler’in konuşmasına şahit oluruz. Hakkında konuştukları kişi Claudia Tiedemann’dır. Anlaşılan o ki Claudia onlara birkaç saate her şeyin biteceğini ve Mads’in yaşayacağını söylemiş. Tronte “Ona inanıyorum. Son sekiz gündür söylediği her şey gerçekleşti.” der.

Bu arada Noah’ın çocukluğunda onu ziyaret eden gizemli birisi olduğunu öğreniyoruz. Noah bu kişiden belli ki çok etkilenmiş. Ancak onun kim olduğu henüz belirsiz. Onun Noah’ın bile bilmediği bir gelecekten geldiğini söyleyebiliriz.

Diğer taraftan Noah sıradaki kişinin Jonas olduğunu söyler. Yani Jonas’ı kaçıracaklardır. Jonas mağaradan geçerek 1986 yılına gelir. Mikkel’i oradan almak ve 2019 yılına götürmek için hastaneye gider. Ancak Noah çocuğun başındadır ve aniden ortaya çıkan Helge, Jonas’ı bayıltmayı başarır. Jonas gözlerini açtığında kendini daha önceki çocukların tutulduğu odada bulur.

Hemşire Ines Kahnwald, Mikkel’i çocuk yurduna vermektense evlat edinmeye karar verir.

Charlotte, parçaları birleştirir ve tam 66 yıl öncenin gazete arşivlerini taramaya başlar. Bir gazete haberinde Ulrich’in fotoğrafını görür ve kelimenin tam anlamıyla şok olur. Haberde ondan “Bu adam çocuk katili mi?” diye bahsedilmektedir.

Yabancı, kilitli bulunan Jonas’ı ziyaret eder. Kendisinin kim olduğunu söyler. Bu yabancı aslında Jonas’ın tam 33 yıl sonraki halidir. Jonas 33 yıl sonra bile hala solucan deliğini yok etmeye çalışmaktadır. Hiçbir olayın seyrinin değişmesini istemeyen gelecekten gelen Jonas, kendisini orada bırakarak uzaklaşır. “Eğer şimdi seni kurtarırsam ben olamazsın” der.

Bu sırada Helge’nin başına korkunç bir trafik kazası gelir. İşte bu kaza daha önce Peter’in bahsettiği kazadır. Aracın içerisindeki kişi yaşlı Helge’dir ve orada can verir. Gelecekten gelen yaşlı Helge son bir gayretle 1986 yılındaki genç Helge’yi öldürmek ister ama bunu başaramaz. Görüldüğü gibi geçmişi değiştirmek için yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalmaktadır. Çünkü geçmiş zaten yaşanmıştır ve onların orada olması zaten geçmişin bir parçasıdır.

Noah, Bartosz’la arabanın içerisinde yaptığı konuşmada çok önemli bilgiler verir. Jonas’ın solucan deliğini yok etmek için çalıştığını ama bunu yapamayacağını, kısa bir süre bunu başarsa da aslında solucan deliğini yok etmek bir yana deliğin açılmasını tetikleyeceğini, zaman yolculuğunu kontrol etmeye çalışan iki grubun olduğunu (ışık ve gölge), kendisinin ışığın tarafında olduğunu, karşı taraftakilerin insanlıklarını kaybettiklerini anlatır. Ayrıca Bartosz’a sabırlı olması gerektiğini kendi zamanlarının geleceğini ve Claudia’ya her ne söylerse söylesin asla inanmaması gerektiğini söyler. Görüldüğü gibi Noah, Claudia’dan çekinmektedir. Bölümün sonlarında Jonas’ın (muhtemelen 1986 yılında) bulunduğu sığınak ve Helge’nin 1953 yılında bulunduğu sığınak arasında bir pencere açılır. İkisi ellerini birbirine uzattığı anda Helge’nin Jonas’ın tarafına geçtiğini ve Jonas’ın da net tarihini bilemediğimiz bir geleceğe ışınlandığını görürüz. Jonas etrafa bakarak nerede olduğunu anlamaya çalışır. Ortalık adeta bir savaş alanı gibidir. Ona yaklaşan silahlı kişiler “Geleceğe hoş geldin!” diyerek onu bayıltırlar. Böylece birinci sezon sona ermiş olur.

Dark Dizisi 1. Sezon Kronolojik Anlatım ve İncelemeleri

Dark 1.Sezon 10.Bölüm (2017) Dizisi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Dark 1.Sezon Alfa ve Omega Dizisi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Netflix platformunda yayınlanmıştır. Netflix web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir