Iron Man 2 (2010) – Demir Adam 2 Film Analizi

Iron Man 2, Marvel Evreni kronolojik sıralamasında seyredilmesi gereken III. filmdir. Bilindiği gibi ilk Demir Adam filmi 2008 yılında çevrilmişti ve bu iki film arasında tam 2 yıl bulunmaktadır. Demir Adam 2’nin birinci filme göre daha kaliteli görsel efektlere sahip olduğu hemen göze çarpmaktadır. Özellikle Ivan’ın Formula pistini dağıttığı sahne gerçekten etkileyiciydi. Ancak ben seyir zevki ve genel kalite açısından ilk filmin çok daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten bu durumun IMDB puanlarına yansıdığını görebilirsiniz (Demir Adam 1- IMDB: 7,9; Demir Adam 2- IMDB: 7,0). Görsel showlar tabi ki bir süper kahraman filmin için çok çok önemlidir ama bunların bir filmin kalitesini tek başına yukarılara çekemeyeceği açık.

Iron Man 2 (2010) – Demir Adam 2 Fragman / Trailer İzle

Iron Man 2’nin bence en önemli yönü; Kaptan Amerika İlk Yenilmez’de varlığını anladığımız ancak adını duymadığımız, Demir Adam 1’in sonundaysa ilk kez adını duyduğumuz S.H.I.E.L.D biriminin kendisini açıktan açığa seyircilere göstermeye başlaması… S.H.I.E.L.D; Tony Stark gibi dikkatli ve zeki birisinin yanına bir ajan yerleştirebilecek kadar etkili bir birim haline gelmiştir.

Şimdi Demir Adam 2’nin konusu ve ayrıntılarına değinelim.

Demir Adam 1, Tony Stark’ın herkese kendi kimliği açıklamasıyla son bulmuştu. Demir Adam 2 işte tam olarak buradan başlamaktadır ama bu kez kendimizi filmin başında Rusya’da bulunan birilerini izlerken buluyoruz. Yatakta son anlarını geçiren bu adam daha önce Tony Stark’ın babasıyla çalışan bilim adamı Anton Vanko’nun ta kendisidir. Anton, menfaat peşinde koşan bir tip olduğu için Tony’nin babasıyla anlaşamamış ve Amerika’dan sınır dışı edilmişti. Kalan ömrünü Stark’a kin tutarak geçiren bu adam Stark’lara olan bu düşmanlığını oğlu Ivan’a aktarmıştır.

Böylece filmin kötü karakteri olan ve Demir Adam’a çok zor anlar yaşatacak olan Ivan’ın Stark’lara ait bu projeleri nereden aldığı anlıyoruz. Ona bunları babası vermiştir. Ivan da babası gibi çok başarılı bir fizikçidir; tüm çalışmaları bizzat kendisi yapmaktadır. Ayrıca Ivan’ın, Stark’ın rakip silah şirketi olan Hammer’ın güvenlik sistemini saniyeler içerisinde çözmeyi başardığını da görüyoruz.

Ivan’ın asıl amacı neydi?

Ivan’ın ne yapmaya çalıştığı konusunda kafa karışıklığı yaşayanlar olabilir. Çünkü Ivan, Demir Adam’la yaptığı karşılaşmada yenilse bile Tony’nin kaybettiğini söylemektedir (37:05). Ivan sandığımızdan daha zeki birisi. Örneğin o Hammer sisteminin tüm robotlarını uzaktan kontrol edecek bir sistemi kurarken bunu hiç kimseye hissettirmeden yapmayı başardı… Demir Adam’ın hastalığından hiç kimsenin hatta Pepper’ın bile haberi yokken Ivan bunu anlayabilmişti.

Ama bence onun asıl zekasını bunlar değil; düşmanını çok iyi analiz edebilmesi gösteriyor. Ivan’ın Demir Adam’ın karşısına ilk çıktığında bu kavgayı kaybetmesi ya da kazanması önemli değildi. Onun amacı Tony Stark’ı mirasını yok etmek, onu hükümet karşısında zor durumda bırakmaktı ve bunu başardı.

Dikkat ederseniz Tony Stark filmin başlarında senatör tarafından sorgulanırken Demir Adam’da kullandığı teknolojinin çoğu ülkenin 5 ya da 10 hatta 20 yıl önünde olduğunu söylemiş ve bu nedenle endişe edecek bir durumun olmadığı tezini savunmuştu. Ama Ivan aynı teknolojiyle hem de dünyanın gözü önünde onun karşısına çıktığı an Tony’nin bu savunmasını çökertmiş oldu. Bu durum onu yani Tony’i hükümet karşısında yalancı konumuna düşürdü ve güvenirliğini sıfırladı. Ivan’ın ince planı buydu; aslında onun kullandığı teknoloji zaten Stark’lara aitti ve kendisi keşfetmemişti ama bunu hiç kimsenin bilme imkanı yoktu. Hatta Tony Stark bile onun bu tasarımı nereden aldığını merak etmektedir. Aslında her şey daha farklı ilerlemeseydi ve S.H.I.E.L.D devreye girmeseydi Ivan’ın planı başarıya ulaşacaktı.

Demir Adam’ın Çaresizliği

Demir Adam 1’de Tony Stark’ın kalbine doğru ilerlemekte olan şarapnel parçaları bulunduğunu öğrenmiştik. Onun vücudunda gördüğümüz ve ark reaktörünün küçültülmüş bir tasarımı olan bu teknoloji bir taraftan şarapnel parçalarının kalbine ilerlemesini önlerken diğer taraftan Demir Adam’ın çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Ama Demir Adam 2’de onu hayatta tutan bu teknolojinin aynı zamanda onun kanını zehirlediğini ve onu öldürdüğünü de öğreniyoruz. Tony bunu engellemek için Pladyum çekirdiği kullanmaktadır. Ancak çok çabuk tükenen bu çekirdek onun için gerekli tedaviyi sağlamaktan çok uzaktır. Sadece Tony’ye zaman kazandırmaktadır.

Tony yeryüzünde bulunan tüm elementler üzerinde testler yapsa da bu hastalığına bir çare bulamamıştır. Onun doğum günü partisi sırasında saçmalama ve kendinden geçme sebebi tam olarak çaresizliktir. Tony ölmektedir ve bunu durdurmayı başaramamıştır. Yardımcısı Pepper’ı varisi olarak seçme ve şirketlerin başına getirme nedeni de budur. 

İşte bu kritik zaman diliminde burada devreye S.H.I.E.L.D girdi. Birimin başında bulunan Nick Fury, Tony’ye babasının çalışma taslaklarını sunarak alternatif bir tedavi bulabileceğini ima etti. Tony bunlar üzerinde çalışarak dünya üzerinde yeni bir element yapmayı başardı. Bu element sayesinde hem zehrin kanına yayılmasını engellemeyi başardı hem de Demir Adam zırhını ve teknolojisini bir üst modele taşıdı. Zırhın önünde görünen değişimin temeli Stark’ın keşfettiği yeni elementtir.

Demir Adam 2’de S.H.I.E.L.D hakkında neler öğreniyoruz?

Öncelikle S.H.I.E.L.D biriminin artık düzenli işleyen bir sisteme sahip olduğunu anlıyoruz. Örneğin bir sahnede birimin başında bulunan Fury bir toplantıya gideceğini söylemektedir. Ajan Coulson bir başka göreve atandığını söylemektedir. Tüm bunlar S.H.I.E.L.D biriminin sistematik bir yapısının bulunduğunu gösteriyor. Burada bir parantez açalım. Ajan Coulson kendisinin Yeni Meksika’ya atandığını söylemektedir. Onun bu görevinin ne olduğunu Demir Adam 2’den tam bir yıl sonra çıkan Thor filminde göreceğiz. Görüldüğü gibi Marvel Evreni kendi içerisinde kronolojik bir sıralamayla ilerlemektedir.

Demir Adam 2’de S.H.I.E.L.D birimiyle ilgili öğrendiğimiz bir bir önemli bilgi de Tony Stark’ın babasının bu birimin kurucuları arasında yer alması…

Peki, Demir Adam S.H.I.E.L.D birimine dahil ediliyor mu?

Ajan Natasha, Tony Stark için bir rapor hazırlamıştır. Natasha, raporun sonucunda Demir Adam’ın birime katılmasına EVET, Tony Stark’ın katılımınysa HAYIR sonucuna varmıştır. Demir Adam tabi ki bu birim için yararlıdır ancak Tony Stark’ın özellikle başına buyruk davranışları onun bir ekiple çalışmasını imkânsız hale getirmektedir. Bu rapor sonucunda şef Fury, Tony Stark’ın sadece danışman olarak kullanılabileceği sonucuna vardıklarını söylemektedir. Peki, Tony Stark bunu yani danışman olmayı kabul etti mi? Beklendiği gibi Tony Stark önce bunu kabul etmedi. Ancak ayrılmak üzereyken birden durdu ve bunu bir şartla kabul edeceğini söyledi. Şartı; filmin başında kendisini sorgulayan ve adeta ona saldıran senatörün ona ödül takdim edecek kişi olmasıydı. Final sahnesinde onun bu şartının yerine getirildiği görülmektedir. Bu da bize hem S.H.I.E.L.D biriminin etki gücünü hem de Demir Adam’ın artık bir danışman olarak da olsa S.H.I.E.L.D birimi için çalışmaya başladığını göstermektedir.

Bu yazıda Marvel evreni kronolojik sıralamasında üçüncü sırada bulunan Demir Adam 2 üzerine konuştuk. Kronolojik sıralamanın diğer filmlerinde buluşmak üzere…

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Demir Adam 2 (2010) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Iron Man 2 Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir