Thor: Karanlık Dünya (2013) Film Analizi

Bu yazıda Marvel Evreni kronolojik sıralamasında sekizinci sırada bulunan Thor: The Dark World (Karanlık Dünya) üzerine konuşalım.

Thor: The Dark World (2013) – Thor: Karanlık Dünya Fragman / Trailer İzle

Büyük çoğunluğu dünya dışı evrenlerde geçen bu filmin sonsuzluk taşlarından Aether’in (Gerçeklik Taşı) hikayesini anlatması bakımından Marvel Evreni için önemi büyüktür. İşte bu yüzden öncelikle bu taşın nasıl bulunduğunu ve filmin sonunda ona ne olduğunu anlayalım.

Aether – Gerçeklik Taşı

Filmin hemen başlarında içerisinde Karanlık Efler’in yaşadığı Svartalfhem adlı karanlık bir diyardan bahsedilmektedir. Svartalfhem, filme de adını veren karanlık bir dünyadır ve tek ışık kaynakları bir kara deliktir. Karanlık dünyanın lideri olan Malekith, uzun zaman önce Thor’un büyükbabası Bor tarafından yenilgiye uğratılmış ve onun elinde bulunan Aether yani Gerçeklik Taşı, Bor tarafından evrenin ücra bir gölgesine gönderilmişti. Bu arada Gerçeklik Taşı bir sıvının içerisindedir; yani yapısal olarak taş şeklinde değildir. Gerçeklik Taşı akışkan ve değişkendir; farklı şekillere girebilmekte hatta taşıyıcı bedenlerde bile yaşayabilmektedir. Bu taşın özelliği; onu kullanan kişiyle bütünleşmesi ve ona gerçekliği değiştirme gücü vermesidir. Bu gücü kullanan kişi evrendeki tüm fizik kurallarına karşı koyabilme yeteneğine erişmektedir.

Gerçeklik Taşı evrenin ücra bir köşesindeyken tam 5000 yılda bir kez olan fiziksel bir olay gerçekleşmek üzeredir. Türkçeye yakınsama olarak çevrilen bu olaya İngilizcede convergence adı verilmektedir. Bu olay gerçekleştiği anda tam 9 diyar aynı hizaya gelecektir. Yakınsamanın gerçekleşme zamanı yaklaşırken dünya üzerinde bazı anormal fiziksel durumlar meydana gelmektedir. İşte bu anormalliklerden bir tanesini araştıran Jane Foster (Natalie Portman) evrenler arası bir geçit sayesinde Gerçeklik Taşı’nın bulunduğu evrene ayak basar. Jane, orada saklanmış taşa dokunmaya çalışınca taş onu taşıyıcı beden olarak kullanmak üzere onun içine yerleşir. Böylece Jane, Gerçeklik Taşı’nın taşıyıcı bedeni haline dönüşür.

Thor, Jane’i tedavi ettirebilmek için Asgard’a götürür. Bu sırada taşın gücünün serbest kaldığın hisseden karanlık dünyanın lideri Malekith, uykusundan uyanır ve taşı ele geçirmek üzere Asgard’a büyük ve beklenmeyen bir saldırı gerçekleştirir. Ancak gerek Thor gerekse diğer Asgardlıların ve özellikle de Thor’un annesi Frigga’nın büyük mücadelesi Malekith’i geçici de olsa geri püskürtür. Bu savaş sırada Thor’un annesi Frigga ölür.

Thor, Asgard’ın yeni bir saldırıyı kaldıramayacağını düşünerek Odin’den habersiz bir savaş planı yapar. Bu sırada Gerçeklik Taşı’nın etkisiyle zayıflayan Jane’in bedeni uzun süre bu yükü kaldıramayacak ve bir şeyler yapmazlarsa ölecektir. Thor çaresiz kaldığı için kardeşi Loki’den yardım ister. Loki, Asgard’dan gizlice çıkmanın yolunu bilen tek kişidir. Thor, Loki ve Jane’le birlikte Malekith’e ulaşmayı başarırlar. Bu Malekith’in arayıp da bulamadığı bir fırsattır. Uğruna Asgard’a saldırı düzenlediği Gerçeklik Taşı onun ayaklarına kadar gelmiştir. Malekith, Jane’nin içerisinden bu inanılmaz gücü çıkarıp alır ve kendisine geçmesini sağlar. Bu mücadele sırasında Loki aldığı darbeler sonucunda ölür. Ancak filmin sonunda bunun bir oyun olduğu ve onun ölmediği görülecek.

Malekith, elde ettiği bu taşın gücünü dokuz diyar aynı hizaya geldiğinde kullanacak ve böylece karanlığı tüm diyarlara yayabilecektir. Thor ve arkadaşları Malekith taşın gücünü tam olarak kullanamadan onu durdurmayı başarırlar.

Filmin sonunda Aether – Gerçeklik Taşı Asgard’ın dışında, uzayın derinliklerinde yaşayan ve koleksiyoncuya yani Taneleer Tivan’a teslim edilir. Bu arada Gerçeklik Taşı’nın kırmızı renkte olduğunu da belirteyim. Mavi renkli Tesseract – Uzay Taşı ise Asgard’da kilitli bir halde tutulmaktadır. Böylece ilerki bölümlerde Thanos’un elde etmek isteyeceği ve toplamda dört tane olan Sonsuzluk Taş’larının ikisinin yerini öğrenmiş bulunmaktayız.

Thor: The Dark World (Karanlık Dünya) filminin sonunda büyük bir sürpriz daha yaşarız. Thor, babası Odin’e tahtı istemediğini söyleyerek huzurundan ayrılır. Ancak Thor görmese de bizler tahta oturan kişinin Loki olduğunu görürüz. Loki’nin bunu tam olarak nasıl yaptığı ve Odin’in nerede olduğu filmde anlatılmaz. Bunların cevabını serinin diğer filmlerinde bulacağız.

Bu yazıda Marvel Evreni kronolojik sıralamasında önemli bir yere sahip olan Thor: The Dark World (Karanlık Dünya) filmini konuştuk. Diğer Marvel Evreni filmlerinin anlatımında buluşmak üzere.

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Thor: Karanlık Dünya (2013) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Thor: The Dark World Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.