Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016) Film Analizi

Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı adlı yapım Marvel Evreni sıralamasında seyredilmesi gereken 14. filmdir. Filmde bir sonraki Marvel filminde hikayesi ayrıntılı olarak anlatılacak olan Black Panter’i ilk kez görüyoruz. Ayrıca Spider Man bu filmle ilk kez Marvel Evrenine dahil oluyor.

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016) – Captain America: Civil War Fragman / Trailer İzle

Bu yapımda kahramanlarımızın içten bir bölünme yaşadıklarına şahit oluyoruz. Süper kahramanlar arasında yaşanan fikir ya da görüş ayrılığı kahramanlarımızın bazılarını hükümetin gözünde yasadışı konuma düşürebilecek olayların yaşanmasıyla daha da karmaşık hala gelmektedir.

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı Filminin Konusu

Aslında bu hikayenin benzerini Batman ve Superman’in savaşının anlatıldığı filmde görmüştük. Süper kahramanlar kötü adamlarla savaşırken yani evreni kurtarırken istemeden ve farkında olmadan bazı insanların ölmesine de neden olmaktadır. Filmin açılışında Nijerya’da gerçekleştirdikleri operasyonda büyük bir patlama yaşanıyor ve yine bazı siviller ölüyor. Bu olaydan sonra tüm dünya televizyonları kahramanlarımızı ölümlerden sorumlu tutan yayınlar yapmaya başlıyorlar. Yani tüm dünya bir anda Avengers’in varlığını sorgulamaya başlıyor.

İşte tam bu sırada Amerikan Dış İşleri Bakanı BM’de hazırlanan ve altında 117 ülkenin imzası buluna bir anlaşmayla geliyor. Bu teklife göre artık kahramanlar belli bir konseye bağlanacak ve onların emri altında olacaklardır. Onlar istemediği takdirde hiçbir operasyona çıkamayacak ve hiçbir müdahalede bulunamayacaklardır. Bu anlaşmayı reddederlerse bakan açıkça söylemese de muhtemelen yasadışı ilan edileceklerdir.

Kaptan Amerika bu anlaşmayı imzalamayı en baştan reddeder. Hiçbir gücün altında çalışmayacağını bunun mantıksız olduğunu söyler. Bu anlaşma onların ayaklarına vurulmuş bir zincir gibidir. Hatta bu anlaşma konseye kendileri istemedikleri operasyonlara gönderme yetkisi bile vermektedir. Ancak belki de filmin başında bir anneyle yaptığı konuşmanın da etkisiyle Tony Stark bu teklifi kabul edeceğini söyler. Kaptan Amerika ve Demir Adam’ın başını çektikleri gruplaşma tam olarak burada başlar.

BM Binasında Patlama

Bu barışçıl anlaşmanın konuşulduğu sırada ve kürsüde Nijerya Kralı’nın konuşma yaptığı bir anda binanın önünde bomba patlatılır. Bu patlamada Nijerya Kralı ölür. Bu bombayı patlatan kişi olarak Kış Askeri gösterilmektedir hatta bununla ilgili belli belirsiz fotoğraflar bile yayınlanmıştır.

Bu patlama olayının da etkisiyle kahramanlar arasındaki kutuplaşma daha da artar. Çünkü Kaptan Amerika, tüm resmi makamların aksine Kış Askeri’nin bu patlamadan sorumlu olmadığına inanmaktadır.

Kaptan Amerika, Kış Askeri, Falcon, Şahingöz, Kızıl Cadı ve Antman bir grup oluştururken diğer tarafta Demir Adam, Kara Dul, Savaş Makinesi, Black Panter ve Vision yer almaktadır. Filmin kısa bir yerinde de olsa Örümcek Adam da savaşa dahil olur. Tony Stark ona yeni bir kostüm yapmıştır ve Spider Man bu yeni kostümüyle savaşa Demir Adam’ın tarafında yer alarak katılır. Spider Man savaş sonrasında yine Tony Stark’ın isteğiyle ortadan kaybolur.

Bu arada Kış Askeri yani Kaptan Amerika’nın çocukluk arkadaşı beynini Haydra’nın ilaçlarının etkisi altından çıkarmayı başarmıştır. Ancak onu bir patlama olayına dahil olmuş gibi göstererek öldürmek isteyen güçler vardır. Kaptan Amerika bir suçlu konumuna düşmek pahasına bile olsa arkadaşının yanından ayrılmaz ve onu Almanya’da polislerin gerçekleştirdiği ölümcül bir operasyondan kurtarmayı başarır.

Filmin sonunda Kaptan Amerika ve Demir Adam’ın ölümcül savaşına şahit oluyoruz. Demir Adam, Kış Askeri’nin kendi anne ve babasını öldüren kişi olduğunu anladığı anda ona saldırır. Ancak Kaptan Amerika, arkadaşının bunu farkında olmadan ilaçların etkisiyle yaptığını savunarak Kış Askeri’nin yanında yer savaşmaktadır. Tony Stark ve Kaptan Amerika arasında yaşanan ölümcül savaşın sonunda Demir Adam güç ünitesini patladığı için savaşmaya devam edemez. Kaptan Amerika arkadaşını da alarak uzaklaşmak üzereyken Stark; “O kalkanı hak etmiyorsun; onu babam yaptı.” deyince Kaptan Amerika kalkanı yere atarak uzaklaşır.

Film Sonsuzluk Taşlarına ya da Thanos’a hiç değinmiyor ancak sadece bir yerde Vision’un beyninde duran taşı daha çok anlamak istediğini söylediğine şahit oluyoruz.

Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı bence net olarak Ultron Çağından daha güzel bir yapım. Ancak bu filmin şöyle bir riski var. Kahramanların yaşadıkları görüş ayrılığı seyircileri karakterlerden soğutabilir. Sonuçta ister istemez seyirciler de taraf tutacaktır; aynen benim gibi J

Ben en baştan beri Kaptan Amerika’nın tarafındaydım. Demir Adam’a sinir oldum desem yeridir. Süper kahramanları dünya siyasetinin elinde oyunca yapacak bir kararı nasıl savunur? Zaten bir süre sonra onu Kaptan Amerika’nın haklı olduğunu söylerken göreceğiz. Ama bence Demir Adam bir aptallık daha yapıyor. Kış Askeri anne ve babasını öldürdüğü için ona hiç düşünmeden saldırması bence çok düşüncesizce bir hareket. Adamın resmen beyniyle oynamışlar. Kış Askeri normalde Kaptan Amerika’nın arkadaşı ve ülke için savaşan bir asker. Ama Haydra adamı değiştiriyor. Adam ne yaptığının bile farkında değil. Demir Adam’ın buna anlayamayacak kadar kalın kafalılık sergilemesi inanılır gibi değil. Bence bu filmde Kaptan Amerika bir kez daha kalitesini ortaya koydu. Onu tebrik ediyorum. Senaristler bizim taraf tutmamızı istemişler ve ben de gördüğünüzü gibi tarafımı seçtim.

Bu yazında Marvel Evreni sıralamasında seyredilmesi gereken 14. sıraya yer alan Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı üzerine konuştuk. Diğer Marvel filmleri anlatımında buluşma üzere…

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Captain America: Civil War Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir