Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) Film Analizi

Kaptan Amerika Kış Askeri, Marvel filmleri kronolojik sıralamasında dokuzuncu sırada yer almaktadır. Kış askeri özellikle S.H.I.E.L.D birimine ait çok önemli gelişmeler barındırmaktadır. İşte bu yüzden Marvel evrenini doğru anlayabilmek için bu filmi seyretmek çok önemli.

Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) – Captain America: The Winter Soldier Fragman / Trailer İzle

Ben Kaptan Amerika: Kış Askeri’nin bu filme kadar çekilmiş en iyi Marvel filmi olabileceğini düşünüyorum. Film gerçekten çok başarılı ve içerisinde iyi bir filmde olması gereken her şeyden bolca mevcut: Sürpriz, terk köşe, heyecan, ihanet, savaş, kavga, duygusallık…

Kış Askeri

Bu filmin en önemli sürprizlerinden birisi Kış Askeri… Kış Askeri adlı hayalet suikastçının güçleri neredeyse Kaptan Amerika ile eşdeğerdir. SSCB döneminde yetiştirilen ve biyonik bir kola sahip olan Kış Askeri pek kimse tarafından bilinmeyen çok güçlü ve yetenekli bir suikastçıdır. Rusya’da Black Widow ile de karşılaşan ve onu yaralayan bu adam S.H.I.E.L.D.’in operasyon biriminin başında bulunan Nick Fury’yi öldürmek için gönderilmiştir. Fury kendisine yönelik bu suikast denemesinden kıl payı da olsa kurtulmayı başarır ancak hiç beklemediği bir anda Kış Askeri tarafından vurularak öldürülür. Filmin sonlarına kadar Kaptan Amerika da dahil olmak üzere herkes onun öldüğünü düşünürken Fury’nin ağır yaralı bir şekilde kurtarıldığını öğreneceğiz.

Fury’e bu suikasti düzenleyen S.H.I.E.L.D. biriminin en tepesinde yer alan Alexander Pierce’den başkası değildir. Pierce, Fury’yi ortadan kaldırdığını düşünürken adım adım kendisinin tarafında olmayan herkesi öldürtmeye başlayacaktır. Kaptan Amerika ve Black Widow ölüm listesinin en başındadırlar. Kaptan Amerika ve Black Widow ellerindeki sınırlı imkanlarla yaptıkları araştırmalarda Rusya döneminde dünyanın başına bela olan Hdyra’nın yok olmadığını aksine S.H.I.E.L.D. içerisinde var olarak en tep noktaları ele geçirdiklerini öğrenirler. Bu sırada tüm S.H.I.E.L.D. birimleri onları öldürmek için amansız bir takiptedirler. Kaptan Amerika ve Black Widow bu takipten Falcon’un yardımları sayesinde kurtulurlar. Bu sırada Nick Fury’nin ölmediğini de anlayan ekip sadece Hydra’nın değil S.H.I.E.L.D.’in de dünya için bir tehlike oluşturduğunu fark ederler. Nick Fury başta çok gönüllü olmasa da özellikle Kaptan Amerika’nın isteği doğrultusunda S.H.I.E.L.D.’in yok edilmesi gerektiğini kabul eder.

Elveda S.H.I.E.L.D.

Tüm ekip çok zorlu bir mücadele sonrasında S.H.I.E.L.D. ve Hydra’nın en tepesinde görünen Pierce’den kurtulmayı başarırlar. Filmin sonunda S.H.I.E.L.D. tamamen ortadan kaldırılır. Ancak Hydra’nın yok olmadığını aksine çalışmalarına devam ettiğini anlarız. Hydra ekibi, The Avengers- Yenilmezler’de Loki’nin elinde gördüğümüz, dokunduğu herkesin beynine doğrudan etki yapabilen ve Thanos tarafından Loki’ye verilmiş olan sihirli alet üzerinde araştırma yapmaktadır. Ancak ellerindeki sadece bu değildir. Hydra’nın elinde ikizler adını verdikleri ve özel güçlere sahip oldukları anlaşılan iki kişi bulunmaktadır.

Bu arada film boyunca gördüğümüz karizma Kış Askeri’nin Steve Rogers’in 1940’larda birlikte olduğu yakın arkadaşı James Buchanan olduğu anlaşılır. Hatırlarsanız Kaptan Amerika İlk Yenilmez’de James dağların üzerinde giden bir trenden düşmüş ve kaybolmuştu. Hydra ekibinin onu bu düşme sonrasında kurtardığı ve kendi çalışmaları için kullandığı anlaşılmaktadır. Kış Askeri filmin sonunda ölmez. Steve’in gayretleri sonuç verir ve Kış Askeri Steve’i tanır. Kaptan Amerika patlama sonrasında suya düştüğünde onu sudan çıkarır ve sahile bıraktıktan sonra ortadan kaybolur. Black Widow, Kaptan Amerika’ya arkadaşını kimlerin dönüştürdüğüne ilişkin bir dosya teslim eder. Kaptan Amerika’nın, arkadaşının peşini bırakmayacağı bellidir.

S.H.I.E.L.D. dağıldıktan ve onun tüm gizli dosyaları internete düştükten sonra Nick Fury’nin Avrupa’ya gideceğini öğreniriz. Black Widow ise tüm kimlikleri ortaya çıktığı için kendisine yeni bir kimlik bulacağını söyler. Kaptan Amerika ise kendisini şu an bilmese de Hydra’ya çıkaracak dosyanın peşine düşecektir.

Bu yazıda Marvel filmleri kronolojik sıralamasında dokuzuncu sırada yer alan Kaptan Amerika: Kış Askeri üzerine konuştuk. Bu sağlam filmi izlemenizi şiddetle öneririm. Kronolojik sıralamada yer alan diğer filmlerin anlatımında buluşmak üzere…

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Captain America: The Winter Soldier Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir