The Incredible Hulk (2008) – İnanılmaz Hulk Film Analizi

Marvel Evreni kronolojik sıralamasında Demir Adam 2’den hemen sonra gelen film 2008 yapımı The Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk adlı filmdir. Filmde Hulk karakterine Edward Norton hayat vermektedir ve onu bu rolde seyretmek harika bir duygu.

The Incredible Hulk (2008) – İnanılmaz Hulk Fragman / Trailer İzle

Bu yapımın genel Marvel Evrenine birkaç anlamda katkı yaptığı söylenebilir. Bunların ilki Demir Adam’ın S.H.I.E.L.D. için çalışmaya başladığını öğrenmemiz. Demir Adam 2’de Nick Fury doğrudan Tony Stark’la iletişime geçmiş hatta ona babasının çalışma notlarını vermişlerdi. Ancak bölümün sonunda ajan Natasha Romanoff’un raporu doğrultusunda Tony Stark’ın doğrudan birime alınmasa da danışman olarak kullanılabileceği görüşü kabul görmüştü. Marvel Evreni kronolojik sıralamasında Demir Adam 2’den hemen sonra gelen İnanılmaz Hulk’un sonunda Tony Stark’ın artık S.H.I.E.L.D. için görev üstlendiği görülmektedir. Bu söylediklerimi filmin sonunda geçen ve filmin genel bağlamından kopuk bir sahnede gördüğümüz Tony Stark’ın konuşmalarından anlıyoruz.

İnanılmaz Hulk’un Marvel Evreni’ne ikinci katkısı şu: Filmin sonunda gördüğümüz bakışlardan anladığımız kadarıyla Hulk’un ortaya çıkışı artık Dr. Banner tarafından kontrol edilmeye başlanmıştır. Bu kontrolün ne kadar etkili olabildiği ya da ne derecede başarılı olduğu bir soru işareti ama Dr. Banner’ın bu yolda büyük mesafe aldığı bir gerçek. Zaten Dr. Banner’ın film boyunca nefes ve öfke kontrolü dersleri aldığı görülmektedir. Bu sayede Hulk’un ortaya çıkışında büyük ilerleme kaydettiğini söyleyebiliriz.

İnanılmaz Hulk’un Marvel Evreni’ne bir diğer katkısını şöyle özetleyebilirim: Bu filmde Dr. Banner’ın henüz Hulk’a dönüşmeden önce Kaptan Amerika’yı ortaya çıkaran serumun aynısını yapabilmek için çalıştığı ve bu sayede de Hulk’a dönüştüğü anlaşılmaktadır. Süper Asker Projesi olarak bilinen ve 1940’larda uygulanan bu proje tekrar hayata geçirilmeye çalışılmış ama başarılı olunamamıştır. Ancak Hulk’u yakalamayı çok isteyen General ‘Thunderbolt’ Ross, kendi emrinde çalışan ve aynı konuda çok istekli olan Emil Blonsky üzerinde henüz test aşamasında olan serumu denemiş ve onun işe yarayabildiğini görmüştür. Ancak Emil Blonsky, Hulk’a benzeyen ama daha büyük bir yaratığa dönüşünce Süper Asker Projesi tamamen durdurulmuştur.

Genel olarak film hakkında şunları söyleyebilirim. Hulk karakteri çok başarılı bir şekilde sinemaya aktarılmış. Onu canlandıran Edward Norton’un oyunculuğu her zamanki gibi çok sağlam. Film akıcı ilerlemeyi ve seyirciyi 2 saate yakın bir süre ekran başında sıkmadan tutabilmeyi başarıyor.

Orijinal Adı: The Incredible Hulk

Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu

Yönetmen: Louis Leterrier

Yapım Yılı ve Yeri: 2008, Amerika

IMDB puanı: 6,7 (399.286 oylama)

Türkiye gösterim Tarihi: 13 Haziran 2008

Oyuncular: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson

Süre: 1 saat 52 dakika

Konu: Bruce Banner, eski hayatından ve sevdiklerinden uzakta Brezilya’da yaşamaktadır. Bu arada içerisinde bulunan Hulk’un ortaya çıkışını kontrol altına alabilmek için öfke kontrolü dersleri almaktadır. Ancak General Ross, Bruce Banner’ın izini bulur ve onu yakalamak için harekete geçer.

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

İnanılmaz Hulk (2008) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

The Incredible Hulk Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.