Iron Man 3 (2013) – Demir Adam 3 Film Analizi

Marvel evreni filmlerini kronolojik olarak incelemeye devam ediyoruz. Bu sıralamada 7. Sırada yer alan Demir Adam 3 Marvel evreni genel anlatımına hiçbir katkısı olmayan bir ara yapım. Film, Yenilmezler’de gördüğümüz uzaylı saldırısından sonra geçmektedir ve tamamen Tony Stark’ın kendi macerasına odaklanmaktadır.

Iron Man 3 (2013) – Demir Adam 3 Fragman / Trailer İzle

Olaya sadece Marvel evreni açısından bakarsak Demir Adam 3’le ilgili sadece şu bilginin bilinmesi yeterli olacağını düşünüyorum: Tony Stark filmin sonunda göğsünde bulunan şarapnel parçalarını ameliyatla aldırıyor. İşte bu yüzden göğsüne bağlı bir ark reaktörü ya da onun gelişmiş versiyonlarıyla yaşamak zorunda kalmıyor.

Iron Man 3..Tony Stark/Iron Man (Robert Downey Jr.)..Film Frame..©Marvel Studios 2013

Vurgulanması gereken bir diğer nokta Tony Stark’ın evinin yeni düşmanlarınca havaya uçurulduğu… İşte bu yüzden muhtemelen serinin diğer filmlerinde onu başka bir evde seyredeceğiz. Bildiğiniz gibi bu yazılarda Marvel evreni kronolojik sıralamasına ve genel hikayeye odaklanıyoruz. İşte bu yüzden Demir Adam 3 doğrudan bizim yazımıza konu olacak bir içerik barındırmıyor.

Demir Adam 3’te Tony Stark’ın her zaman olduğu gibi Demir Adam zırhına bir yenilik daha eklediği görülmektedir. Tony uzak mesafelerde olsa da zırh kendisine parçalar halinde ulaşmakta ve otomatik olarak yerleşmektedir. Zırhın bu özelliği filmde hem kendi hayatını hem de yardımcısı Pepper’ın hayatını kurtarmaktadır. Bu arada filmdeki kötü adam karakterini ünlü Memento filminde Leonard’ı canlandıran Guy Pearce oynamaktadır. Onun Aldrich Killian yani Mandarin rolünde başarılı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle final dövüşünde belli bir karizmaya sahip. Ancak ben Demir Adamda gördüğümüz kötü adam karizması sıralamasında onu III. sıraya yerleştiriyorum. İlk sırada Demir Adam 2’de gördüğümüz Ivan; ikinci sırada Demir Adam 1’deki Obadiah bulunmakta…

Demir Adam 3’te Tony Stark bir süre zırhlarından ve teknolojisinden uzakta bir kasabada yaşamak zorunda kalıyor. Zırhı olmadan da onun oldukça yetenekli olduğunu ve başının çaresine bakabildiğini söyleyebilirim. Ancak evini havaya uçuran ve yardımcısı Pepper’ı kaçıran kötü adamlar onu yakalamayı da başarıyorlar. Tony Stark bu zor durumdan kendisine otomatik olarak gelen zırhı sayesinde kurtulabiliyor.

Film eğer final sahnesi daha güzel yapılabilseydi ikinci filmin çok daha güzeli ortaya konulmuş diyebilirdim. Genel olarak bu film Demir Adam 2’den daha çok beğenilse bile sanırım kötü adamdan kaynaklı bir sorun yaşamaktayım. Belki de Memento’dan sonra Guy Pearce’i kötü adamlığa yakıştıramadım; doğrusu bilemiyorum… Sonuç olarak benim Demir Adam beğeni sıralamam şu şekilde: Demir Adam 1 serinin tartışmasız en iyi filmi. Hemen ardından çekilen Demir Adam 2 ve son olarak Demir Adam 3.

Orijinal Adı: Iron Man 3

Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu

Yönetmen: Shane Black

Yapım Yılı ve Yeri: 2013, Amerika

Türkiye gösterim Tarihi: 03 Mayıs 2013

Oyuncular: Robert Downey Jr., Guy Pearce, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Rebecca Hall, Ben Kingsley

Süre: 2 saat 10 dakika

Konu: Tony Stark’ın güvenlik şefi teröristlerin bir saldırısı sırasında ağır yaralanır. Tony Stark buna çok sinirlenir ve canlı yayında bu teröristlere meydan okur. Liderleri kendisine Mandarin adını veren bu teröristler Stark’ın düşündüğünden çok daha büyük bir tehdittir. Mandarin, Stark’ın evine büyük bir saldırı düzenletir. Ardından da Amerikan başkanını kaçıracak kadar ileri gider.

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Demir Adam 3 (2013) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Iron Man 3 Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir