Thor (2011) Film Analizi

Marvel Evreni kronolojik sıralamasında Hulk’tan hemen sonra gelen film Thor’dur. Bu yapımda daha önce çizgi romanlardan ve çizgi filmlerden tanıdığımız Şimşek Tanrısı Thor’u ilk kez beyaz perdede görmekteyiz. Hannibal yapımlarındaki rolleriyle aklımıza kazınan Anthony Hopkins’i Odin rolünde seyretmek bence büyük bir şans. Bu rol için çok doğru bir tercih yapılmış. Ayrıca filmde ünlü oyuncu Natalie Portman’ın rol aldığını da hatırlatmak gerekiyor.

Thor (2011) Fragman / Trailer İzle

Bu yapımda Thor’un mistik ve gizemli bir dünya olan Asgard’ın tahtına oturmaya layık birisi olma hikayesi anlatılmaktadır. Filmin başlarında şımarık ve dengesiz hareket eden Thor başından geçen olaylar sonucunda mantıklı düşünebilen aklı başında birisine dönüşüyor.

Thor filminin Marvel Evrenine katkısı İnanılmaz Hulk’tan daha fazla. Bu filmde S.H.I.E.L.D. ajanlarını artık doğrudan sahada seyretmekteyiz. Demir Adam 2’de bir başka göreve atandığını söyleyen ajan Coulson’ın atandığı görevin ne olduğunu bu filmde anlıyoruz. Ajan Coulson, Thor’un dünyaya düşen çekicinin ne olduğunu araştırmak için görevlendirilmiştir.

Thor filminde insanlık şu ana kadar bir efsane ya da mitoloji olarak kabul etse de dünya dışı gezegenlerin ve hayatın var olduğu gerçeği ile yüzleşmektedir. Bu yüzleşmenin olmasını sağlayan kişi babası Odin tarafından dünyaya sürgüne gönderilen Thor’dur.

Asgard tahtına oturan kişi 9 farklı gezegenin barışından ve savunmasından sorumludur. Bu 9 gezegenden birisinin dünya olması Asgard ve dünyayı doğrudan birbirine bağlamaktadır. Thor filmin birkaç yerinde kendisinin dünyanın koruyucusu olduğunu söylemektedir.

Odin yüzyıllar önce Dünya’ya saldıran buz devlerini püskürtmek ve dünyayı korumak için onlarla savaşmıştır. Thor, S.H.I.E.L.D. ajanlarına aynı tarafta olduklarını amaçlarının dünyayı korumak olduğunu söylemektedir. İşte bu amaç S.H.I.E.L.D. ekibi ve Thor’u aynı amaç için savaşan bir ekip haline getirmektedir. Thor tabi ki S.H.I.E.L.D. ekibine bağlı bir ajan olarak çalışmayacak ancak onlara birlikte hareket ederek dünyaya saldıran değişik güçlere karşı mücadele verecektir.

Uzay Taşı: Tesseract

Bu arada Asgard’da bulunan mavi renkli uzay taşı Tesseract’tan da bahsetmek gerekiyor. Bu taş buz devlerinin gezegeninde bulunmaktaydı ve buz devlerinin gezegeni için gerekli enerjiyi sağlıyordu. İçerisinde sonsuz miktarda enerji barındıran bu taş şu an için sadece enerji elde etmek için kullanılsa da onu kullanan kişi istediği an uzayın herhangi bir yerinde olabilmektedir. Odin buz devleriyle yaptığı savaşın sonunda bu taşı alarak Asgard’a getirmişti. Asgard’da uzun zaman boyunca bulunan bu taşı Odin dünyaya getirmiştir. Onun bu taşı dünyaya getirme amacı büyük olasılıkla Asgard’ın güvenliğini sağlama düşüncesiydi. Çünkü barındırdığı güç nedeniyle bu taşın peşinde sürekli birilerinin olacağını biliyordu.

Uzay taşı uzun süre dünyada kimsenin bulamayacağı bir yerde saklı dururken Kaptan Amerika İlk Yenilmez’de HYDRA’nın komutanı Red Skull tarafından ele geçirilmişti. Ancak Red Skull bu taşı kullanmayı tam olarak bilmediği için filmin sonunda taş onu uzayın bir köşesine göndermişti. Kaptan Amerika’yla birlikte buzulların altına gömülen bu taşı Tony Stark’ın babası Howard Stark buzulların altında bularak üzerinde çalışmalar gerçekleştirmişti. Howard Stark zaten S.H.I.E.L.D. kurucuları arasındaydı ve taş bu sayede S.H.I.E.L.D. ajanlarının eline geçmişti. The Avengers’da Loki’nin bu taşın peşine düştüğü görülecek.

Marvel Evrenini doğru anlayabilmek için bence Thor filmini seyretmek önemli. Thor’un yaşadığı mistik dünyayı, daha sonraki serilerde dünyayı istila etmeye gelecek olan Loki’yi tanıdığımız film özellikle The Avengers’dan önce seyredilmeli. Aksi durumda The Avengers’ın kötü adamı Loki’nin kim olduğunu ya da nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlama şansı bulunmuyor.

Orijinal Adı: Thor

Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu, fantastik

Yönetmen: Kenneth Branagh

IMDB puanı: 7,0 (677.251 oylama)

Yapım Yılı ve Yeri: 2011, Amerika

Türkiye gösterim Tarihi: 29 Nisan 2011

Oyuncular: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Kat Dennings, Clark Gregg

Süre: 1 saat 55 dakika

Konu: Odin’in, Asgard’ın tahtına oturması için seçtiği oğlu Thor’dur. Ancak Thor’u çok kıskanan kardeşi Loki, Thor’un tahta geçmemesi için Buz Devleriyle işbirliği yapabilecek kadar sinsi birisidir.

Marvel Evrenindeki Filmlerin Kronolojik İncelemeleri

Thor (2011) Filmi Tek Parça Full HD Nasıl İzlenir?

Thor Filmi türkçe dublaj ve türkçe alt yazılı seçenekleri ile Google Play Filmler platformunda yayınlanmıştır. Google Play Filmler web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden üye bilgileriniz ile giriş yaparak kesintisiz olarak seyredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir